Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marek Froelich: Według IUNiG susza u nas nie istnieje…
2022-07-07, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Froelich: Według IUNiG susza u nas nie istnieje, rzeczywistość w terenie jest inna

Marek Froelich o tegorocznej suszy
Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu:
- O suszy oficjalnej i nieoficjalnej
- prognozach tegorocznych plonów
- odszkodowaniach dla rolników ubezpieczonych od suszy
- Gdybyśmy patrzyli na resztę kraju i tylko na mapy IUNiG, to połowa kraju jest bardzo wysuszona, na tym tle my wyglądamy bardzo dobrze, natomiast rzeczywistość w terenie jest bardzo różna - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Froelich prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował informacje z której wynika, że susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68% gmin.
Według danych IUNiG na Opolszczyźnie susza dotknęła tylko uprawy zbóż jarych w 5 gminach, co stanowi 0.04% powierzchni.

Jak powiedział prezes Izby Rolniczej w Opolu, tam gdzie gleby są piaszczyste, nawet jeśli występują krótkotrwałe intensywne opady, woda nie wsiąka, tylko spływa. IUNiG odnotowuje te opady i według niego susza nie istnieje w województwie opolskim.

- A my wiemy, że od Opola w stronę północną mamy do czynienia z suszą. Są opady punktowe, nawalne, wykazywane jako opad. Ale jeśli na metr kwadratowy spadnie 70 litrów wody, to mamy do czynienia z kataklizmem, który roślinom nie pomorze, ale instytut to odnotowuje jako opad - mówił Marek Froelich.

Gość Radia Opole powiedział, że instytut w Puławach badania prowadzi na podstawie stacji meteo, których w województwie opolskim jest kilkanaście. Jego zdaniem to zdecydowanie za mało.

- Osoby, które chciałyby na swoim terenie mieć taką stację, mogą ją postawić, jeśli mają zezwolenie od IUNiG, żeby wprowadził tę staję w system i uwzględniał pochodzące z niej dane. Musielibyśmy mieć w każdej gminie co najmniej jedną stację, w lokalizacji akceptowalnej przez rolników danej gminy - mówił prezes Froelich.

- Jeśli chodzi o uprawy na terenie regionu, uprawy ozime potrafią się jeszcze obronić. Problem jest z jarymi uprawami. Choć jest wyjątek. Soja z suszą sobie bardzo dobrze potrafi radzić, kontraktacja jest na korzystnym poziomie, a ta roślina nie wymaga nawożenia azotowego - mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

- Na kilka dni przed żniwami o prognozach zbiorów tegorocznych, ale rok będzie zaliczony, jako jeden z bardziej suchych - uważa. - Na południu województwa opolskiego wody mamy dostatek, ale na północy deszcze przyszły za późno, rośliny już poumierały. Przyszły deszcze IUNiG wykazuje, że były deszcze natomiast nic to nie zmieniło w sytuacji roślin.

Zobacz także

2022-08-12, godz. 09:19 Tomasz Witkowski o działaniach w regionie w związku ze śnięciem ryb w sąsiednich województwach i długim weekendzie… Gościem Radia Opole był Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, którego pytaliśmy o: - działania jakie podjęto na Opolszczyźnie w związku z masowym śnięciem… » więcej 2022-08-11, godz. 08:56 Prof. Marcin Lorenc o pomyślnej ewaluacji Politechniki Opolskiej, remocie "Lipska", rosnących opłatach, akademikach… » więcej 2022-08-10, godz. 09:42 Edward Kinder o strajku egzaminatorów w opolskim WORD Gościem Radia Opole był dziś Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Rozmawialiśmy o: - konsekwencjach strajku egzaminatorów -… » więcej 2022-08-09, godz. 08:52 Dr Bartosz Maziarz min. o zakupach w Korei Południowej dla polskiej armii, o tym czy możliwe jest wsparcie Rosji przez… Gościem Radia Opole był dziś dr Bartosz Maziarz, politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy o: - zakupach dla Wojska… » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Piotr Mielec z OROT-u o kondycji polskiej i opolskiej turystyki Gościem Radia Opole był dziś Piotr Mielec, dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Mówiliśmy o: - trudnościach w branży związanej… » więcej 2022-08-07, godz. 09:16 Piotr Bujak o rozpoczynających się pracach przy renowacji zabytkowych murów w Głogówku Gościem porannej rozmowy był Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, który opowiedział o rozpoczynających się pracach przy renowacji zabytkowych murów w Głogówku… » więcej 2022-08-05, godz. 09:14 Maksymilian Polis o bezpieczeństwie nad wodą i wakacyjnej działalności Forum Młodzieży Województwa Opolskiego Gościem porannej rozmowy był Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego, który opowiedział o działaniach forum, w tym ostatni… » więcej 2022-08-05, godz. 08:58 Hubert Ibrom o pierwszym w powiecie strzeleckim klastrze energii, pierwszej spółdzielni energetycznej samorządowej w… Gościem Radia Opole był Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. Rozmawialiśmy o: - pierwszym w powiecie strzeleckim klastrze energii, - pierwszej spółdzielni… » więcej 2022-08-04, godz. 09:44 Sebastian Szczurek o 14 emeryturze i bonie turystycznym Gościem Radia Opole był dziś Sebastian Szczurek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Rozmawialiśmy o: - 14 emeryturze - bonie turystycznym -… » więcej 2022-08-03, godz. 09:24 Szymon Ogłaza o szansach na rewitalizację linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »