Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest…
2022-07-05, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania się z nyskiego bonu i o tym czy chciałby powiększyć Nysę

Kordian Kolbiarz o najważniejszych wyzwaniach dla Nysy, jej demografii oraz miejscach pracy i inwestycjach
Kordian Kolbiarz mówił dziś o:
- problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie,
- działaniach wspierających rodziny czyli budowie mieszkań,
- inwestycjach w sport
- powodach rezygnacji z nyskiego bonu wychowawczego
- stawianiu na młodych i pracujących mieszkańców
- tym czy chciałby powiększyć Nysę
- Ostatni spis powszechny ludności potwierdził powagę problemu demograficznego w regionie, widocznego także w Nysie. Problem jest duży, to jest ujemny przyrost naturalny. W Nysie te "nożyce" się coraz bardziej rozszerzają, w ostatnim roku mieliśmy niespełna 350 urodzeń i ponad 800 zgonów. Ta różnica powoduje, że miasta się kurczą. 

- Wyjazdy młodych to duży upust krwi, kompetencji, młodości i tak naprawdę wyjechało mnóstwo osób. Ta wyrwa w Nysie jest największym problemem. Robimy wszystko by zatrzymać jak największą liczbę mieszkańców w Nysie. Jesteśmy liderem w budownictwie mieszkaniowym, mamy dużego inwestora firmę Umicore, w ramach deglomeracji przyciągnęliśmy do Nysy Centrum Mandatowe, a to jest 250 miejsc pracy. Odbudowanie potencjału ludnościowego zajmie kilka lat, ale konsekwentnie rok po roku trzeba to robić. 

- Musimy być miastem ambitnym, odważnym i podejmować ryzykowne decyzje, bo gra idzie o "być albo nie być" takich średnich miast jak Nysa. Cieszę się, że zmieniła się optyka rządu w tej kwestii - mówił nasz gość. 

- W ciągu 8 lat udało się wybudować w Nysie blisko półtora tysiąca mieszkań. To co istotne, mamy już zakontraktowane lub w perspektywie jest budowa 2 tysięcy. To blisko 10 procent mieszkań więcej niż mamy obecnie - mówił nasz gość. Przypomnijmy, na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę na budowę osiedla na terenach po dawnym FSD. 
Jak przyznał nasz gość, wsparcie chce kierować przede wszystkim do osób młodych i pracujących w Nysie. Tak jest w przypadku mieszkań, ale tak też było w przypadku nyskiego bonu wychowawczego. 

- To wynika z prostej kalkulacji. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. 1/3 mieszkańców Nysy skończyła 65 lat i te osoby mają swoje potrzeby. Każde miasto jest w stanie je sfinansować z podatków osób pracujących. Im więcej ich będzie w Nysie tym bardziej będzie nas stać by pomagać starszym i samotnym. To jest rola państwa i samorządu - podkreślił nasz gość. 

Jednak nyski bon wychowawczy od przyszłego roku nie będzie wypłacany. - Żałuję. 7 lat nasz bon był wypłacany. Mam nadzieję, że rodziny, które skorzystały z tego bonu doceniają to, że miały wsparcie na etapie wychowania dzieci. Nasz bon w zamyśle miał wspierać dzietność. Jednak wskutek wyroku sądu odrzucono wizję wsparcia rodzin tworzonych w oparciu o małżeństwa. Sąd uznał, że małżeństwo jest reliktem przeszłości. Z kolei służby wojewody uznały, że nie możemy adresować bonu dla pracujących, tylko dla wszystkich. W tej sytuacji nasz bon stałby się bonem socjalnym, a to się mijało z naszym z celem, więc z radnymi uznaliśmy, że kończymy - mówił nasz gość.

Burmistrza Nysy pytaliśmy też o inwestycje w sport a także o to czy wskutek rozwoju gminy, chciałby ją powiększyć o sąsiednie sołectwa. 

Zobacz także

2022-08-07, godz. 09:16 Piotr Bujak o rozpoczynających się pracach przy renowacji zabytkowych murów w Głogówku Gościem porannej rozmowy był Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, który opowiedział o rozpoczynających się pracach przy renowacji zabytkowych murów w Głogówku… » więcej 2022-08-05, godz. 09:14 Maksymilian Polis o bezpieczeństwie nad wodą i wakacyjnej działalności Forum Młodzieży Województwa Opolskiego Gościem porannej rozmowy był Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego, który opowiedział o działaniach forum, w tym ostatni… » więcej 2022-08-05, godz. 08:58 Hubert Ibrom o pierwszym w powiecie strzeleckim klastrze energii, pierwszej spółdzielni energetycznej samorządowej w… Gościem Radia Opole był Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. Rozmawialiśmy o: - pierwszym w powiecie strzeleckim klastrze energii, - pierwszej spółdzielni… » więcej 2022-08-04, godz. 09:44 Sebastian Szczurek o 14 emeryturze i bonie turystycznym Gościem Radia Opole był dziś Sebastian Szczurek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Rozmawialiśmy o: - 14 emeryturze - bonie turystycznym -… » więcej 2022-08-03, godz. 09:24 Szymon Ogłaza o szansach na rewitalizację linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie » więcej 2022-08-02, godz. 08:50 Maciej Kalski o spadającym bezrobociu w województwie opolskim i w kraju » więcej 2022-08-01, godz. 08:49 Sławomir Kłosowski o 78 rocznicy powstania warszawskiego, potrzebie zapisywania wspomnień powstańców i tym, że podważanie… Gościem Radia Opole był dziś Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, a kiedyś także nauczyciel historii. Rozmawialiśmy o: - obchodach 78 rocznicy powstania… » więcej 2022-07-31, godz. 08:30 Lech Waloszczyk o zasadach IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży "Moja Wizja Zero - Bezpieczeństwo, Zdrowie… Gościem Radia Opole w niedzielny poranek był Lech Waloszczyk, szef opolskiego oddziału KRUS, który opowiedział o zasadach IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu… » więcej 2022-07-30, godz. 08:30 Edyta Wenzel-Borkowska o ułatwionym dostępie do danych geodezyjnych i kartograficznych Gościem Radia Opole w sobotni poranek była Edyta Wenzel-Borkowska z Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym w Opolu, która opowiedziała o… » więcej 2022-07-29, godz. 09:05 Rafał Pydych o obwodnicy Zawady, etapach tej inwestycji i konsultacjach mieszkańcami Gościem Radia Opole był Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Rozmawialiśmy o: - obwodnicy Zawady, - etapach tej inwestycji, - konsultacjach z mieszk… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »