Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny…
2022-06-24, 10:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny

Michał Siek o ostatnich 10 miesiącach nauki w szkole
Michał Siek, opolski kurator oświaty o:
- podsumowaniu roku szkolnego
- zmianach w Karcie Nauczyciela
- bezpiecznych wakacjahc
- To kolejny nietypowy i trudny rok szkolny - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole opolski kurator oświaty Michał Siek.
- Byliśmy jeszcze w okresie pandemii, była jeszcze i praca zdalna i szkoły pracowały w tzw. hybrydzie. Na szczęście wróciliśmy do nauczania stacjonarnego. No, ale kolejna trudna sytuacja to było przyjęcie do naszego systemu oświaty uczniów z Ukrainy, którzy napływali w dużej skali. Jeżeli mówimy o uchodźcach, to było to dodatkowo około 5 tys. Najwięcej oczywiście trafiło do szkół podstawowych.

Jak przypomniał opolski kurator oświaty funkcjonowało 58 oddziałów przygotowawczych na terenie województwa, które pomagały w nauce języka polskiego. Czy te oddziały pozostaną po wakacjach - zdecydują poszczególne szkoły.

Wczoraj (23.06) sejm przyjął zmiany w Karcie Nauczyciela, dotyczą one skrócenia awansu zawodowego nauczycieli.
- Nie będzie krótszy w czasie, ale będzie mniej stopni. Pierwszy etap to nie będzie staż, ale przygotowanie do zawodu, potem nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany - wyjaśnił gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o ofertach pracy dla nauczycieli, w tej chwili w województwie takich ofert jest 718. W ubiegłym roku w tym samym okresie ofert pracy dla nauczycieli było 640.

- Największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli wychowania przedszkolnego, języka polskiego, angielskiego, matematyki, fizyki, chemii, nauczycieli wspomagających, psychologów - wyliczał Michał Siek. - Zauważyliśmy jednak w tym roku, że jest bardzo dużo postępowań na nauczyciela kontraktowego, czyli osoby, które przyszły do zawodu i chcą w nim zostać.

W internetowej części rozmowy kurator powiedział, jak sprawdzić, czy kolonie, obozy i półkolonie będą dla dziecka bezpieczne.
Posłuchaj i zobacz!

Zobacz także

2022-07-29, godz. 09:05 Rafał Pydych o obwodnicy Zawady, etapach tej inwestycji i konsultacjach mieszkańcami Gościem Radia Opole był Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Rozmawialiśmy o: - obwodnicy Zawady, - etapach tej inwestycji, - konsultacjach z mieszk… » więcej 2022-07-28, godz. 08:28 Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk o bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym, biogazowniach, transporcie… Sekretarz stanu w Ministrstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk był dziś gościem Radia Opole. Rozmawialiśmy o: - bezpieczeństwie energetycznym… » więcej 2022-07-27, godz. 10:39 Sławomir Kłosowski o sondażu dającemu jednoprocentową przewagę opozycji Gościem Radia Opole był dziś Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski a zaraz szef struktur PiS w Opolu i powiecie opolskim. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar… » więcej 2022-07-26, godz. 08:50 Zbigniew Kubalańca o sondażu Kantar dającym jednopunktową przewagę KO nad PiS, o emocjach na spotkaniach z politykami… Porannym gościem Radia Opole był Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i szef PO w Opolu. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar Public z 15-20 lipca… » więcej 2022-07-25, godz. 09:17 Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech w Opolu - To będzie siódmy konsulat honorowy Czech w kraju i cieszę się, że będzie na pograniczu - powiedział dziś (25.07) w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur… » więcej 2022-07-24, godz. 08:30 Artur Wilpert o pomocy dla uchodźców z Ukrainy organizowanej przez Caritas Gościem porannej niedzielnej rozmowy byłç Artur Wilpert z Caritas diecezji opolskiej. Caritas zmienia formułą pomagania uchodźcom z Ukrainy. Jak w wakacje… » więcej 2022-07-23, godz. 08:30 Mirela Urlich o XI Pikniku nad Odrą Porannym gościem sobotniej rozmowy była Morela Urlich, która przedstawiła atrakcje jakie przygotowano na 11. edycję Pikniku Nad Odrą. » więcej 2022-07-22, godz. 09:44 Beata Kempa o kryzysie energetycznym w Europie, solidarności gazowej i nowych sankcjach UE na Rosję Gościem Radia Opole była dziś Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). TEmaty rozmowy dotyczyły: - kryzysu energetycznego - solidarności gazowej -… » więcej 2022-07-21, godz. 09:11 Dr Tomasz Pawłuszko o tym, że wojna na Ukrainie stała się przewidywalna Gość RAdia Opole którym był dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego mówił dziś o różnych aspektach toczącej się wojny na… » więcej 2022-07-20, godz. 09:19 Zbigniew Bomersbach o uchwale krajobrazowej Opola, która właśnie weszła w życie Gościem Radia Opole był architekt miejski Opola Zbigniew Bomersbach. Mówiliśmy o uchwale krajobrazowej i: - wymogach jakie zawiera, - dotkliwych sankcjach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »