Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Mirosław Pietrucha: To co dzieje się w WiK to kompletny…
2022-05-26, 11:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mirosław Pietrucha: To co dzieje się w WiK to kompletny dramat. Ten żenujący spektakl rozpoczął się kiedy w spółce pojawili się nowi ludzie.

Mirosław Pietrucha o sytuacji w WiK i mieszkaniach z OTBS
Mirosław Pietrucha, były wiceprezydent Opola (w latach 2014-2018) związany z samorządem od 2002 roku:
- W spółce pojawili się nowi ludzie, zakładam z nową koncepcją prezydenta, ale obserwując to z zewnątrz, sądzę że głównym celem było podjęcie walki, sporu z prezesem spółki, czyli z Ireneuszem Jakim.
- Prezydent Opola zwiększył liczbę swoich przedstawicieli w radzie z trzech do pięciu. Gminy plus PFR miały głosów cztery. Należy wywnioskować z tego brak zaufania między udziałowcami, właścicielami spółki.
- Fakt, że prezydent nie wyłączył się z tej czynności wiedząc, że stara się docelowo o wykup tego mieszkania i podpisywał dokumenty walnego zgromadzenia w tej sprawie jest poważnym uchybieniem.
- To, co dzieje się dziś w opolskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja, to jakiś kompletny dramat, zniszczenie wszystkich relacji korporacyjnych, które w normalnych spółkach funkcjonują - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opola były wiceprezydent Opola w latach 2014-2018 Mirosław Pietrucha, który w samorządzie pracował od 2002 roku. Jako wiceprezydent nadzorował WiK.

- Ten żenujący niestety spektakl rozpoczął się w momencie, kiedy długoletni prezesi ds. technicznych i ekonomicznych skończyli swoją kadencję. W spółce pojawili się nowi ludzie, zakładam z nową koncepcją prezydenta, ale obserwując to z zewnątrz, sądzę że głównym celem było podjęcie walki, sporu z prezesem spółki, czyli z Ireneuszem Jakim - powiedział gość Radia Opole.

Mirosław Pietrucha ocenił także sposób umorzenia części kary jaką miała ponieść firma, która wygrała przetarg na dostawę prądu dla opolskich wodociągów, a następnie po 9 dniach zerwała umowę. Jak mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole decyzja o umorzeniu należności powinna zostać podjęta drogą uchwały zarządu celowanej w to działanie z załącznikiem w postaci porozumienia.

- Jest dokument z którego wynika, że ten temat był omawiany w ramach zarządu, ale temat wymagał dopięcia w postaci uchwały celowej - powiedział i dodał, że to kluczowa sprawa i powinna być oceniana pod kątem odpowiedzialności ludzi podejmujących tą decyzję. - Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu spółek handlowych jest definiowana w różny sposób, w moim odczuciu przy braku takiej uchwały zarządu o umorzeniu, decyzja została podjęta bez umocowania korporacyjnego. Pytanie czy Rada Nadzorcza była o tym informowana.

Gość Radia Opole zwrócił także uwagę na wczorajsze (26.05) głosowanie Rady Nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja w sprawie zawieszenia Ireneusza Jakiego, prezesa spółki.
Przedstawiciele gmin, które mają udziały w spółce, wstrzymali się od głosu.

- Dwa tygodnie wcześniej prezydent Opola zwiększył liczbę swoich przedstawicieli w radzie z trzech do pięciu. Gminy plus PFR (Polski Fundusz Rozwoju, rządowa instytucja, która w zamian za udziały w WiK pożyczyła miastu 100 mln zł na inwestycje) miały głosów cztery. Należy wywnioskować z tego brak zaufania między udziałowcami, właścicielami spółki.

W internetowej części rozmowy, były wiceprezydent Opola, który z Arkadiuszem Wiśniewskim współpracował od 2002 roku oceniał sprawę zakupu przez prezydenta mieszkań budowanych przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Obserwuje tę sprawę z pewnego dystansu, obserwowałem pracę prezydenta Zembaczyńskiego przez wiele lat, obserwowałem także pracę wielu wiceprezydentów i nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby prezydent, czy wiceprezydent wszedł w zakup takiej nieruchomości wiedząc, że w tych sprawach podejmuje kluczowe z punktu widzenia spółki decyzje - powiedział Mirosław Pietrucha.

- Już po rezerwacji prawa do zajęcia mieszkania w OTBS prezydent podjął decyzję w sprawie regulaminu. Istnieje w prawie, w samorządzie możliwość, reguła wyłączenia się w sytuacji, kiedy decyzja dotyczy bezpośrednio mnie. Na przykład, kiedy byłem wiceprezydentem decyzję podatkową, podatków od nieruchomości naliczał mi prezydent Kędzierzyna-Koźla. Tu powinno być podobnie. Moim zdaniem fakt, że prezydent nie wyłączył się z tej czynności wiedząc, że stara się docelowo o wykup tego mieszkania i podpisywał dokumenty walnego zgromadzenia w tej sprawie jest poważnym uchybieniem. Powinien upoważnić do tego na przykład wiceprezydenta - ocenia Mirosław Pietrucha.

Zobacz także

2022-07-07, godz. 09:12 Marek Froelich: Według IUNiG susza u nas nie istnieje, rzeczywistość w terenie jest inna Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu: - O suszy oficjalnej i nieoficjalnej - prognozach tegorocznych plonów - odszkodowaniach dla rolników ubezpieczonych… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Sławomir Kłosowski: Spotkania z mieszkańcami dają nam siłę do tego, żeby tworzyć kolejne programy, zmiany służące… Sławomir Kłosowski, pełnomocnik PiS w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski o: - Letniej ofensywie partii i gorącej jesieni - Wizycie Elżbiety Witek… » więcej 2022-07-05, godz. 09:04 Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania… Kordian Kolbiarz mówił dziś o: - problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie, - działaniach wspierających rodziny… » więcej 2022-07-04, godz. 09:25 Violetta Porowska: Mamy absolutną świadomość, że kolejne wybory, które są przed nami, będą przełomowymi Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - o zmianie struktur Prawa i Sprawiedliwości i podsumowaniu ostatnich 3.5 roku pracy jako przewodniczącej… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »