Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców…
2022-05-24, 10:38 Autor: Joanna Matlak

Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców z Ukrainy w regionie i działaniach prodemograficznych województwa

Zuzanna Donath-Kasiura o demografii w województwie opolskim
Zuzanna Donath Kasiura o:
- projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej ws.uchodźców
- czy potrzebujemy Specjalnej Strefy Demograficznej 2.0
- spotkaniu z prezydentową Jolantą Kwaśniewską
- Ważne żebyśmy w uchodźcach z Ukrainy dostrzegli możliwość odwrócenia trendu demograficznego z którym się borykamy - powiedziała wicemarszałek województwa pytana o to jak wykorzystać potencjał uchodźców z Ukrainy w kontekście demograficznym. 

W tej chwili trwają prace w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej co do właściwego zdiagnozowania potrzeb samorządów w zakresie "zagospodarowania" i zaopiekowania się uchodźcami. Wysłano pisma z zapytaniem, potem nastąpi analiza i wnioski zostaną przesłane do Komisji Europejskiej.

Jak wskazała Donath-Kasiura na Opolszczyźnie mówimy o 22 tysiącach osób z Ukrainy. - - Połowa to osoby, które chcą pracować i trzeba im stworzyć warunki do mieszkania, zapewnić przede wszystkim kursy języka polskiego, przygotować może kursy pozwalające przekwalifikować się i co najważniejsze, aby kobiety mogły pójść do pracy to dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę - wymieniała wicemarszałek.

- Jeszcze przed wojną w Ukrainie jako samorząd województwa dostrzegaliśmy w cudzoziemcach potencjał, który może sprawić, iż nasz region będzie się w dalszym ciągu rozwijał, a postanowiliśmy wykorzystać ich potencjał w taki sposób, aby tutaj poczuli się nie tylko jako goście, którzy mogą pracować, ale przede wszystkim jako osoby, które mogą w Opolskiem zamieszkać - wyjaśniała wicemarszałek regionu.

Zobacz także

2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 08:33 Krzysztof Kleszcz o badaniach losów Kresowian - To projekt duży, bo obejmujący cały Śląsk, nie tylko Opolszczyznę. Chcemy pokazać ich wkład w rozwój tych ziem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-06-24, godz. 10:47 Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - podsumowaniu roku szkolnego - zmianach w Karcie Nauczyciela - bezpiecznych wakacjahc » więcej 2022-06-23, godz. 09:47 Jarosław Kielar: Budżet, oświata i gospodarka w naszej gminie są na lepszym poziomie niż w innych gminach porównywalnych… Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka o: -Stanie gminy -Podwyżkach opłat za wywóz śmieci - Wakacjach na ziemi kluczborskiej » więcej 2022-06-22, godz. 09:02 Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się… Joanna Kardasińska z Zamku Niemodlin o: - Współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa - Dziedzictwie materialnym i niematerialnym - I Opolskim Etnofes… » więcej 2022-06-21, godz. 08:45 Prof. Przemysław Malinowski: PWSZ od października będzie Państwową Akademią Nauk Stosowanych Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Szkoły Zawodowej w Nysie o: - rekrutacji i kształceniu przyszłych magistrów - Zmianie nazwy uczelni - Planowanych… » więcej 2022-06-20, godz. 08:48 Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców Dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. - Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych… » więcej 2022-06-19, godz. 09:00 Jarosław Wasik: Gwiazdy przychodzą do nas w czasie wolnym między próbami a koncertem, bezpłatnie Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu o "Kawiarence z gwiazdami" - Super mamy gości. W tym roku tak się świetnie poskładało, bo są… » więcej 2022-06-18, godz. 09:15 Agata Konarska: Premiery i Debiuty w tym roku w sobotę Agata Konarska, rzecznik 59. KFPP w Opolu o: - Koncertach drugiego dnia festiwalu - Nowym sposobie wyłaniania zwycięscy "Premier" - Niedzielnych niespodziankach… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »