Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku…
2022-05-23, 09:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać szkoleń kadry medycznej

Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać szkoleń kadry medycznej
Violetta Porowska, poseł PiS i lider tej partii w regionie:
- Musimy dążyć do tego, żeby taki robot (Da Vinci red.) był też w Opolu. Mamy szpital kliniczny, mamy jednostki, które chciałyby tego robota wykorzystywać.
- Planuję pod koniec czerwca dużą konferencję o rozwoju robotyki w medycynie między innymi w kontekście ośrodków szkoleniowych kadry medycznej z wykorzystywania takich robotów.
- Zasłonę milczenia spuszczę na wypowiedź posła Mieszkowskiego, że gdy słyszy "narodowy" to cytuję "obrzydzenie go bierze".
- To nie tylko chodzi o lekarzy, o brać pielęgniarską, ale także o inne zawody medyczne, diagnostów medycznych, całe to tło zawodowe w jednostkach medycznych, których być może nie widać, ale bez nich żadna jednostka nie mogłaby funkcjonować - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Violetta Porowska, poseł PiS. i lider tego ugrupowania w regionie.

Podwyżki od 1 lipca będą dotyczyły różnych zawodów medycznych. Są efektem porozumienia Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego podpisanego w ubiegłym roku z ministrem zdrowia w sprawie podwyżki płac od 1 lipca 2022 roku.

W czwartek (26.05) sejmowa komisja zdrowia będzie się zajmowała innowacjami w medycynie. - To między innymi robotyka. W piątek w Rzeszowie odbyła się konferencja, która dotyczyła funkcjonowania robota Da Vinci. Na całym świecie funkcjonuje on od 20 lat w Polsce od kilku lat, a od 1 kwietnia zabiegi wykonywane tym robotem są finansowane przez NFZ - powiedziała poseł Porowska.
- Musimy dążyć do tego, żeby taki robot był też w Opolu. Mamy szpital kliniczny, mamy jednostki, które chciałyby tego robota wykorzystywać. Ten robot, który był prezentowany w Rzeszowie, tydzień wcześniej był prezentowany na opolskiej onkologii - zaznaczyła Violetta Porowska.

Problemem jest jeszcze kwestia zespołu, który będzie na tym robocie pracował. Na konferencji w Rzeszowie była mowa o rozwoju ośrodków szkoleniowych dla lekarzy, którzy będą mogli używać tego rodzaju roboty.

- W najbliższy czwartek na sejmowej komisji zdrowia będziemy rozmawiali o rozwoju takich ośrodków. Ja jako szefowa podkomisji sejmowej ds. innowacji w medycynie planuję pod koniec czerwca dużą konferencję o rozwoju robotyki w medycynie między innymi w kontekście ośrodków szkoleniowych. Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać takich szkoleń kadry medycznej - zapowiedziała.

Poseł Violetta Porowska była sprawozdawcą ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich na komisji kultury. Gość Porannej Rozmowy powiedziała, że lewica wysuwała kuriozalne argumenty.

- Zasłonę milczenia spuszczę na wypowiedź posła Mieszkowskiego, że gdy słyszy "narodowy" to cytuję "obrzydzenie go bierze". Ale były też powielane mity dotyczące tworzenia autonomicznego regionu. To wykrzywianie historii. Ci, którzy walczyli, to nie walczyli o Śląskość, tylko właśnie o Polskę.

W internetowej części rozmowy poruszyłyśmy temat zmian w Prawie i Sprawiedliwości. Po ubiegłorocznej zmianie statutu partii, Komitet Polityczny zatwierdził zmiany.
- Będziemy mieli w województwie opolskim trzy okręgi partyjne. Na czele każdego okręgu będzie stał pełnomocnik. Liczba członków PiS na Opolszczyźnie, to ponad 1400 osób.

Zobacz także

2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 08:33 Krzysztof Kleszcz o badaniach losów Kresowian - To projekt duży, bo obejmujący cały Śląsk, nie tylko Opolszczyznę. Chcemy pokazać ich wkład w rozwój tych ziem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-06-24, godz. 10:47 Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - podsumowaniu roku szkolnego - zmianach w Karcie Nauczyciela - bezpiecznych wakacjahc » więcej 2022-06-23, godz. 09:47 Jarosław Kielar: Budżet, oświata i gospodarka w naszej gminie są na lepszym poziomie niż w innych gminach porównywalnych… Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka o: -Stanie gminy -Podwyżkach opłat za wywóz śmieci - Wakacjach na ziemi kluczborskiej » więcej 2022-06-22, godz. 09:02 Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się… Joanna Kardasińska z Zamku Niemodlin o: - Współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa - Dziedzictwie materialnym i niematerialnym - I Opolskim Etnofes… » więcej 2022-06-21, godz. 08:45 Prof. Przemysław Malinowski: PWSZ od października będzie Państwową Akademią Nauk Stosowanych Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Szkoły Zawodowej w Nysie o: - rekrutacji i kształceniu przyszłych magistrów - Zmianie nazwy uczelni - Planowanych… » więcej 2022-06-20, godz. 08:48 Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców Dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. - Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych… » więcej 2022-06-19, godz. 09:00 Jarosław Wasik: Gwiazdy przychodzą do nas w czasie wolnym między próbami a koncertem, bezpłatnie Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu o "Kawiarence z gwiazdami" - Super mamy gości. W tym roku tak się świetnie poskładało, bo są… » więcej 2022-06-18, godz. 09:15 Agata Konarska: Premiery i Debiuty w tym roku w sobotę Agata Konarska, rzecznik 59. KFPP w Opolu o: - Koncertach drugiego dnia festiwalu - Nowym sposobie wyłaniania zwycięscy "Premier" - Niedzielnych niespodziankach… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »