Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku…
2022-05-23, 09:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać szkoleń kadry medycznej

Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać szkoleń kadry medycznej
Violetta Porowska, poseł PiS i lider tej partii w regionie:
- Musimy dążyć do tego, żeby taki robot (Da Vinci red.) był też w Opolu. Mamy szpital kliniczny, mamy jednostki, które chciałyby tego robota wykorzystywać.
- Planuję pod koniec czerwca dużą konferencję o rozwoju robotyki w medycynie między innymi w kontekście ośrodków szkoleniowych kadry medycznej z wykorzystywania takich robotów.
- Zasłonę milczenia spuszczę na wypowiedź posła Mieszkowskiego, że gdy słyszy "narodowy" to cytuję "obrzydzenie go bierze".
- To nie tylko chodzi o lekarzy, o brać pielęgniarską, ale także o inne zawody medyczne, diagnostów medycznych, całe to tło zawodowe w jednostkach medycznych, których być może nie widać, ale bez nich żadna jednostka nie mogłaby funkcjonować - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Violetta Porowska, poseł PiS. i lider tego ugrupowania w regionie.

Podwyżki od 1 lipca będą dotyczyły różnych zawodów medycznych. Są efektem porozumienia Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego podpisanego w ubiegłym roku z ministrem zdrowia w sprawie podwyżki płac od 1 lipca 2022 roku.

W czwartek (26.05) sejmowa komisja zdrowia będzie się zajmowała innowacjami w medycynie. - To między innymi robotyka. W piątek w Rzeszowie odbyła się konferencja, która dotyczyła funkcjonowania robota Da Vinci. Na całym świecie funkcjonuje on od 20 lat w Polsce od kilku lat, a od 1 kwietnia zabiegi wykonywane tym robotem są finansowane przez NFZ - powiedziała poseł Porowska.
- Musimy dążyć do tego, żeby taki robot był też w Opolu. Mamy szpital kliniczny, mamy jednostki, które chciałyby tego robota wykorzystywać. Ten robot, który był prezentowany w Rzeszowie, tydzień wcześniej był prezentowany na opolskiej onkologii - zaznaczyła Violetta Porowska.

Problemem jest jeszcze kwestia zespołu, który będzie na tym robocie pracował. Na konferencji w Rzeszowie była mowa o rozwoju ośrodków szkoleniowych dla lekarzy, którzy będą mogli używać tego rodzaju roboty.

- W najbliższy czwartek na sejmowej komisji zdrowia będziemy rozmawiali o rozwoju takich ośrodków. Ja jako szefowa podkomisji sejmowej ds. innowacji w medycynie planuję pod koniec czerwca dużą konferencję o rozwoju robotyki w medycynie między innymi w kontekście ośrodków szkoleniowych. Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać takich szkoleń kadry medycznej - zapowiedziała.

Poseł Violetta Porowska była sprawozdawcą ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich na komisji kultury. Gość Porannej Rozmowy powiedziała, że lewica wysuwała kuriozalne argumenty.

- Zasłonę milczenia spuszczę na wypowiedź posła Mieszkowskiego, że gdy słyszy "narodowy" to cytuję "obrzydzenie go bierze". Ale były też powielane mity dotyczące tworzenia autonomicznego regionu. To wykrzywianie historii. Ci, którzy walczyli, to nie walczyli o Śląskość, tylko właśnie o Polskę.

W internetowej części rozmowy poruszyłyśmy temat zmian w Prawie i Sprawiedliwości. Po ubiegłorocznej zmianie statutu partii, Komitet Polityczny zatwierdził zmiany.
- Będziemy mieli w województwie opolskim trzy okręgi partyjne. Na czele każdego okręgu będzie stał pełnomocnik. Liczba członków PiS na Opolszczyźnie, to ponad 1400 osób.

Zobacz także

2022-07-07, godz. 09:12 Marek Froelich: Według IUNiG susza u nas nie istnieje, rzeczywistość w terenie jest inna Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu: - O suszy oficjalnej i nieoficjalnej - prognozach tegorocznych plonów - odszkodowaniach dla rolników ubezpieczonych… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Sławomir Kłosowski: Spotkania z mieszkańcami dają nam siłę do tego, żeby tworzyć kolejne programy, zmiany służące… Sławomir Kłosowski, pełnomocnik PiS w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski o: - Letniej ofensywie partii i gorącej jesieni - Wizycie Elżbiety Witek… » więcej 2022-07-05, godz. 09:04 Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania… Kordian Kolbiarz mówił dziś o: - problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie, - działaniach wspierających rodziny… » więcej 2022-07-04, godz. 09:25 Violetta Porowska: Mamy absolutną świadomość, że kolejne wybory, które są przed nami, będą przełomowymi Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - o zmianie struktur Prawa i Sprawiedliwości i podsumowaniu ostatnich 3.5 roku pracy jako przewodniczącej… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »