Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości…
2022-05-16, 09:30 Autor: Joanna Matlak

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
Anna Wawrzyszko o:
- nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości
- braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania języka polskiego w Niemczech
- obchodach 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
- Gdy się człowiek wgłębi w istotę sprawy, to jest ona dość wstydliwa. Dlaczego? Jeśli zliczymy mniejszość niemiecką, to mamy 150 tys. osób. Matematycznie licząc: 1/3 nie stanowią dzieci, a tyle jest podawane że korzysta z subwencji (na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości przyp.red.) - mówił nasz gość.

- Wpisywane są dzieci nie związane z kulturą czy tożsamością niemiecką. Proszę sobie wyobrazić podobną analogię w Niemczech, że my mając subwencję, gdzieś w miejscowościach niemieckich, prosimy dzieci niezwiązane z tradycją polską o to by się uczyły polskiego - mówiła Anna Wawrzyszko, wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Anna Wawrzyszko stwierdziła, że strona niemiecka wykazuje się złą wolą przy realizacji zapisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

- W tej chwili możemy mówić o naruszeniu dwóch podstawowych zasadach, które kształtują prawo międzynarodowe: zasadzie wzajemności i dobrej woli.

- Wychodzimy z założenia, że każda ze stron wyraża dobrą wolę w czynieniu dobra poprzez definiowanie prawa, które będzie respektowane przez obydwie strony. Jedynym argumentem strony niemieckiej jest to, że oni mają podział landowy, że my nie jesteśmy zdefiniowaną mniejszością zgodnie z definicją mniejszości w Niemczech - mówiła wiceprezes Wawrzyszko.

- To priorytet by załatwić tę sprawę, bo to nie jest sprawa takiej rangi dla rządu niemieckiego której by nie można załatwić. Mówimy o subwencjach czy też finansowaniu na poziomie 300 tys. euro rocznie, może to wszystko zacznie się rozwijać, może nie, ale to jest taki początek - wskazywała Anna Wawrzyszko.

- Jeśli dziś ministerstwo kultury Niemiec, mówi, że Polacy nie chcą się uczyć, bo takie stosują ankiety, to ja powiem, że chcą się uczyć! Tylko my chcemy się zorganizować. Nie mamy struktur, pieniędzy na utworzenie klas, wszystko odbywa się przy polskich misjach katolickich, co też się już bardzo w tej chwili ogranicza. Nie ma finansowania, już nie mówiąc o finansowaniu na struktury polonijne - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

- Państwo niemieckie decyduje kto jest mniejszością, a to jednostka powinna decydować - podkreśliła.

W programie rozmawiałyśmy także o 100-leciu Związku Polaków w Niemczech.

- Mamy zaplanowane dwie duże uroczystości - powiedziała w "Porannej Rozmowie Radia Opole" wiceprezes związku Anna Wawrzyszko. - Jedna z nich jest uroczystością w Niemczech w Berlinie. Jest to zaplanowane na 27 sierpnia. Druga uroczystość nadania odznaczeń państwowych członkom Związku Polaków w Niemczech pośmiertnie a także obecnie żyjącym przez pana Prezydenta, i to będzie uroczystość też w Polsce. Mamy zaplanowanych także szereg mniejszych uroczystości, czyli odwiedzanie grobów i upamiętnienia, ale tylko w Niemczech.

- Jeżeli chodzi o stronę polską, to z uwagi na wytworzenie jakiegoś niezrozumiałego komunikatu, ktoś tu przejął rolę Związku Polaków w Niemczech posługując się naszym znakiem i dziś takie uroczystości odbędą się w Opolu. Jest to dla sytuacja bardzo smutna z jednej strony dlatego, że żyjemy w czasach komunikacji gdzie można odnaleźć podmiotowość, która dba o to, niezależnie od warunków - dodaje Anna Wawrzyszko.

Zobacz także

2022-07-05, godz. 09:04 Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania… Kordian Kolbiarz mówił dziś o: - problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie, - działaniach wspierających rodziny… » więcej 2022-07-04, godz. 09:25 Violetta Porowska: Mamy absolutną świadomość, że kolejne wybory, które są przed nami, będą przełomowymi Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - o zmianie struktur Prawa i Sprawiedliwości i podsumowaniu ostatnich 3.5 roku pracy jako przewodniczącej… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »