Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców…
2022-05-12, 08:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe, gminy

Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe, gminy
Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o:
- Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek
- Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy
- Sześciu miesiącach na stanowisku
- Pomieszczenia, które zostały w ramach tego projektu przygotowane są mocno interesujące i rozwijające zdolności zawodowe adeptów tego pięknego zawodu, który ma dzisiaj swoje święto - powiedział w Porannej Rozmowie Radia opole Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

12. maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, a wczoraj (11.05) otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. W specjalnie przystosowanych pomieszczeniach odzwierciedlono nowoczesne sale medyczne, wyposażone w najwyższej klasy aparaturę i fantomy. Zadanie o wartości ponad 2 mln 600 tys. zostało sfinansowane ze środków unijnych będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

W ocenie wicewojewody Witkowskiego, perspektywy zawodowe dla pielęgniarek np. w Nysie są całkiem dobre, a trend masowych wyjazdów za granicę bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu został lekko zatrzymany.
- W Nysie, w powiecie nyskim wykwalifikowana pielęgniarka z dyplomem może liczyć na dobrą stałą pracę - powiedział wicewojewoda Witkowski.

Rozmawialiśmy także o działalności wicewojewody jako koordynatora ds. pomocy humanitarnej w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy.

- Pomoc jest organizowana coraz bardziej w miastach powiatowych i gminach. Do naszego magazynu w Krapkowicach trafia mniej pomocy, która wyjeżdża za granicę. Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie opolskim, opiekują się nimi organizacje pozarządowe, gminy.

Wicewojewoda Witkowski powiedział, że zainteresowanie niesieniem pomocy jest już mniejsze, ale lokalnie, dla konkretnych potrzebujących bardzo dobrze działa.
Rozważane jest także przekazanie części zadań związanych z obsługą punktu recepcyjnego i informacyjnego organizacji pozarządowej.

W internetowej części rozmowy Tomasz Witkowski podsumował swoją półroczną pracę na stanowisku wicewojewody. Jak przyznał był to trudny czas.

- W pierwsze fazie to jeszcze był covid, jesienna fala. A potem bardzo szybko musieliśmy reagować na wydarzenia związane z Ukrainą, koordynowanie pomocy i inne bieżące zadania, których było bardzo dużo.

Zobacz także

2022-07-05, godz. 09:04 Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania… Kordian Kolbiarz mówił dziś o: - problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie, - działaniach wspierających rodziny… » więcej 2022-07-04, godz. 09:25 Violetta Porowska: Mamy absolutną świadomość, że kolejne wybory, które są przed nami, będą przełomowymi Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - o zmianie struktur Prawa i Sprawiedliwości i podsumowaniu ostatnich 3.5 roku pracy jako przewodniczącej… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »