Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie…
2022-05-10, 09:51 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie Narodowym Dniem Powstań Śląskich oraz o depopulacji województwa

Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie Narodowym Dniem Powstań Śląskich oraz o depopulacji województwa
Sławomir Kłosowski mówił dziś o Narodowym Dniu Powstań Śląskich i depopulacji województwa opolskiego.
- To będzie moment o którym będą wspominać historycy za 10 czy 20 lat. To moment bardzo ważny, bo pamiętamy ile było podchodów by uczcić pamięć o powstaniach śląskich. To się nigdy nie udawało, zawsze coś przeszkadzało - mówił wojewoda opolski.

- 6 maja to historyczna data, bo z wojewodą śląskim, marszałkiem województwa śląskiego towarzyszyliśmy w doniosłym akcie podpisania wniosku do sejmu o ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich - mówił Sławomir Kłosowski.

- Dobrze że rok 2019 i rok 2021 ustanowiono rokiem, latami powstań śląskich, ale czyż powstańcom nie należy się ustanowienie na wieki takiego dnia? Moim zdaniem tak, wystarczy pojechać na Górę św. Anny, na tej ziemi to czuć. Zresztą rok temu prezydent Andrzej Duda był na Górze św. Anny i również to wspomniałem - mówił nasz gość.

Z wojewodą rozmawialiśmy także o depopulacji województwa. W ciągu 10 lat (2011-2021) liczba ludności spadła o 62 tys. osób.

- Dla nas, dla mieszkańców województwa opolskiego to nie są dobre wiadomości. Pamiętamy Specjalną Strefę Demograficzną, uchwały sejmiku województwa opolskiego, działania samorządu województwa w celu zatrzymania młodych ludzi w regionie i niestety, mówię to z przykrością, udaje się to średnio albo prawie wcale.

- Nie skonstruowaliśmy narzędzi do tego, żeby stworzyć odpowiednie warunki młodym ludziom, żeby nie wybierali konkurencyjnych stolic typu Wrocław czy Warszawa. Ludzie tam szukają swoich szans, odpływa nam kadra fachowa i jest to wielkie zmartwienie. A za tą młodą, inteligentną kadrą ciągną inni - mówił wojewoda.

- Pewną formą zmierzenia się z tym problemem będzie rządowy kongres ludnościowy 18 maja, to wielkie wydarzenie z prof. poseł Józefiną Hrynkiewicz, która nas odwiedzi. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na wiele różnych pytań - zapowiedział wojewoda Kłosowski.

- Nie do końca też potrafimy wykorzystać szansę jaką jest napływ uchodźców z Ukrainy. Gdybyśmy zatrzymali tutaj chociaż kilka tysięcy, to już nie byłoby tego ubytku 62 tys. osób, tylko te kilka tysięcy mniej - mówił nasz gość.

Zobacz także

2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 08:33 Krzysztof Kleszcz o badaniach losów Kresowian - To projekt duży, bo obejmujący cały Śląsk, nie tylko Opolszczyznę. Chcemy pokazać ich wkład w rozwój tych ziem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-06-24, godz. 10:47 Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - podsumowaniu roku szkolnego - zmianach w Karcie Nauczyciela - bezpiecznych wakacjahc » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »