Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to…
2022-04-27, 08:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu. Mogą się spotkać z konsekwencjami.

Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu. Mogą się spotkać z konsekwencjami.
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa:
- Gdyby to był apel dotyczący dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi to byśmy go poparli.
- Ten apel posłużył MN do kolejnego wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu ograniczenia liczby godzin nauki języka, a nie wynikał przejęcia się sytuacją Polaków na Białorusi.
- Słowa marszałka Ogłazy poszły za daleko. Mogą się spotkać z konsekwencjami. Na pewno w jakiś sposób wyrazimy swoje oburzenie i poinformujemy parlamentarzystów o tej sytuacji, bo to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu.
- Gdyby to był apel dotyczący dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi, to byśmy go poparli - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Martyna Nakonieczny przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa opolskiego.

- Apel jest tak zatytułowany i pierwsze trzy akapity dotyczą sytuacji na Białorusi i są głównie sformułowane z cytatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które notą dyplomatyczną wyraziło oburzenie na zachowanie Aleksandra Łukaszenki. Pozostała część, więcej niż połowa, dotyczy skarg Mniejszości Niemieckiej - zaznaczyła.

Przewodnicząca klubu PiS w sejmiku podkreśliła, że apel niestety nie jest apelem w sprawie dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi.
- W sposób nieetyczny połączono te dwie sprawy, bo czy można w jakikolwiek sposób porównywać sytuację Polaków na Białorusi z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce? - pytała.

W apelu zapisano:
"Apelujemy również ponownie do Rządu RP o wycofanie się z przepisów wprowadzających dyskryminację mniejszości niemieckiej w Polsce. W tym kontekście zwracamy również uwagę na to, jak ważne jest w odniesieniu do mniejszości narodowych niestosowanie zasady wzajemności, w myśl której obywatele konkretnego Państwa stają się zakładnikami stosunków międzypaństwowych czy też polityki międzynarodowej.
Wyrażamy oczekiwanie, że poszanowanie i wspieranie języka polskiego jako języka mniejszości narodowej na Białorusi, jak również języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej w Polsce będzie zagwarantowane."

- Ten apel posłużył Mniejszości Niemieckiej do kolejnego wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu ograniczenia liczby godzin nauki języka, a nie wynikał z przejęcia się sytuacją Polaków na Białorusi - powiedziała Martyna Nakonieczny.

Radna Martyna Nakonieczny stwierdziła, że nie można też się zgodzić na słowa wicemarszałka województwa, Szymona Ogłazy, który w czasie obrad sejmiku powiedział, że rząd PiS jest takim samym rządem jak na Białorusi.

- Słowa marszałka Ogłazy poszły za daleko. Mogą się spotkać z konsekwencjami. Na pewno w jakiś sposób wyrazimy swoje oburzenie i poinformujemy parlamentarzystów o tej sytuacji, bo to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu.

Zobacz także

2022-06-09, godz. 09:05 Paweł Kukiz: Nie zgodzę na taką koncepcję, jaką przedstawiają Republikanie, że w praktyce możesz pójść do sklepu… Paweł Kukiz, poseł Opolszczyzny: -W jednym ciągu powiedziałem: proszę nie traktować tego jako ultimatum, bo taką po prostu z PiSem mamy umowę. - Jest… » więcej 2022-06-07, godz. 10:02 Sylwester Lewicki o wizycie Andrzeja Dudy w Oleśnie, Narodowym Dniu Powstań Śląskich i inwestycjach z Polskiego Ł… Sylwester Lewicki: - Mówiąc żartobliwie od czasów księcia Henryka Brodatego jest to pierwsza głowa państwa na naszym terenie.  - Na naszą skalę powstanie… » więcej 2022-06-06, godz. 10:05 Sławomir Kłosowski: Pan prezydent jutro będzie też na Opolszczyźnie Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski: - To bardzo ważne, że Pan prezydent składa ten podpis właśnie na Śląsku. Będzie też na Opolszczyźnie. Prawdopodobnie… » więcej 2022-06-05, godz. 09:05 Maciej Sonik o szczegółach rozbudowy krapkowickiego szpitala - Będzie dobudowane całkiem nowe skrzydło szpitala - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Sonik, starosta Krapkowicki. 34 mln złotych na rozbudowę… » więcej 2022-06-04, godz. 09:05 Wiesław Kaczmar o wakacyjnej akcji Radia Opole. Dzisiaj jesteśmy w Prudniku! Pierwszy dzień akcji "70 gmin na 70 lat Radia Opole" za nami. Wczoraj (3.06) odwiedziliśmy Kędzierzyn-Koźle, dzisiaj jesteśmy w Prudniku. Do połowy września… » więcej 2022-06-02, godz. 14:23 Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla o Dniach Miasta, budżecie obywatelskim i Funduszach Norewskich - Dwa lata nie było, święta miasta, a dzisiaj zaczynamy od pięknej pogody - Powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj… » więcej 2022-06-01, godz. 14:24 Marcin Jarzyński: Jeśli chodzi o suszę, to Opolszczyzna w porównaniu do innych regionów kraju ma się stosunkowo … Marcin Jarzyński dyrektor Regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wody Polskie: - Prace przy polderze Żelazna są zaawansowane. Idą dwu etapowo. -… » więcej 2022-06-01, godz. 08:45 Beata Kempa o KPO: Nikt nikomu łaski nie robi. Te pieniądze powinny być dawno na koncie Polski Beata Kempa, eurodeputowana z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Solidarna Polska: - 6 pakiet sankcji, to jest bardzo dobra informacja, przede… » więcej 2022-05-31, godz. 09:27 Marcin Ociepa: Kwota 700 mln dla samorządów Opolszczyzny zł. z pieniędzy państwowych jest bezprecedensowa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider OdNowy: - Dla mnie jako posła ziemi opolskiej najważniejsze jest to, że po raz… » więcej 2022-05-30, godz. 08:52 Dr Bartosz Maziarz: To będzie największy na świecie zakup artylerii. Jeżeli dojdzie do skutku, będzie historyczny Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa: - Stała obecność oznacza, że rozwinie się w Polsce amerykańska infrastruktura wojskowa. Amerykanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »