Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Gaz popłynie rurociągiem…
2022-04-25, 09:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Gaz popłynie rurociągiem ze Świnoujścia, a w Kędzierzynie-Koźlu będzie mu nadane odpowiednie ciśnienie i trafi do naszych domów

Sławomir Kłosowski: Gaz popłynie rurociągiem ze Świnoujścia, a w Kędzierzynie-Koźlu będzie mu nadane odpowiednie ciśnienie i trafi do naszych domów
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski:
- Nadrabiamy ogromne zaległości braku inwestycji w infrastrukturę rurociągów w infrastrukturę gazową na terenie województwa opolskiego.
- Około 30 % wniosków o paszport, to były wnioski dublowane, złożone na przykład w trzech miejscach.
- To, kiedy zostaną wypłacone pieniądze mieszkańcowi za pomoc uchodźcom, zależy od sprawności działania urzędu gminy.
- Nadrabiamy ogromne zaległości braku inwestycji w infrastrukturę rurociągów w infrastrukturę gazową na terenie województwa opolskiego, zwłaszcza linie północ południe i linie wschód zachód oraz rozbudowa linii gazociągowych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Dzisiaj (25.04) kończy się budowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu.

Wojewoda Kłosowski przyznał, że jest to związane z agresją Rosji na Ukrainę oraz dyktatem Gazpromu i narzucaniem horrendalnych cen gazu.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął budowę terminala LNG w Świnoujściu i ważne jest, aby go połączyć, a za chwilę także rurociąg Baltic Pipe, gazociągiem północ z południem kraju - mówił.
Gaz popłynie rurociągiem na południe kraju, a w Kędzierzynie-Koźlu będzie mu nadane odpowiednie ciśnienie i dzięki temu będzie docierał, mówiąc w uproszczeniu do kuchenek gazowych i instalacji grzewczych w poszczególnych domach. Będzie on także wykorzystywany przez przedsiębiorstwa.

Rozmawialiśmy także o trudnościach z wyrobieniem paszportu. W województwie opolskim po agresji Rosji na Ukrainę bardzo wydłużyły się kolejki do wydziału paszportowego.
- Mieliśmy ogromne spiętrzenie. Niektórzy składali wnioski w trzech lub czterech województwach, bo nie ma w tym przypadku ograniczeń. Około 30 % wniosków, to były wnioski dublowane, złożone na przykład w trzech miejscach. Na przykład osoba dostała już paszport we Wrocławiu, a nadal figurowała w kolejce.

W Porannej Rozmowie poruszyliśmy także temat pomocy materialnej dla uchodźców z Ukrainy i tych, którzy im pomagają. 25 mln zł jest w dyspozycji wojewody opolskiego na ten cel. 8 mln złotych otrzymały już gminy i to gminy wypłacają te pieniądze.
- To ważne, bo zdarzają się sytuacje, że osoby przychodzą do Urzędu Wojewódzkiego, chcą złożyć wniosek i otrzymać dotację - wyjaśnił.

To do którego wydziału urzędu gminy należy się zgłosić zależy od danej gminy. Również to, kiedy zostaną wypłacone mieszkańcowi zależy od sprawności działania urzędu gminy.

W internetowej części rozmowy wojewoda opolski powiedział, że napływ uchodźców do województwa opolskiego jest znacznie mniejszy, niż w początkowej fali wojny. Wciąż jest wolnych tysiąc miejsc. Jednak niektóre ośrodki wypoczynkowe w naszym regionie uchodźcy, którzy byli tam przyjęci, będą musieli je opuścić. Właściciele hoteli i pensjonatów mają rezerwacje od turystów.
- Myśmy to brali pod uwagę. W dużej mierze, wielu tych uchodźców znalazło przystań goszcząc w rodzinach prywatnych. To jest oczekiwany i pożądany kierunek, związany też tym, aby znaleźli zatrudnienie - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Zobacz także

2022-06-09, godz. 09:05 Paweł Kukiz: Nie zgodzę na taką koncepcję, jaką przedstawiają Republikanie, że w praktyce możesz pójść do sklepu… Paweł Kukiz, poseł Opolszczyzny: -W jednym ciągu powiedziałem: proszę nie traktować tego jako ultimatum, bo taką po prostu z PiSem mamy umowę. - Jest… » więcej 2022-06-07, godz. 10:02 Sylwester Lewicki o wizycie Andrzeja Dudy w Oleśnie, Narodowym Dniu Powstań Śląskich i inwestycjach z Polskiego Ł… Sylwester Lewicki: - Mówiąc żartobliwie od czasów księcia Henryka Brodatego jest to pierwsza głowa państwa na naszym terenie.  - Na naszą skalę powstanie… » więcej 2022-06-06, godz. 10:05 Sławomir Kłosowski: Pan prezydent jutro będzie też na Opolszczyźnie Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski: - To bardzo ważne, że Pan prezydent składa ten podpis właśnie na Śląsku. Będzie też na Opolszczyźnie. Prawdopodobnie… » więcej 2022-06-05, godz. 09:05 Maciej Sonik o szczegółach rozbudowy krapkowickiego szpitala - Będzie dobudowane całkiem nowe skrzydło szpitala - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Sonik, starosta Krapkowicki. 34 mln złotych na rozbudowę… » więcej 2022-06-04, godz. 09:05 Wiesław Kaczmar o wakacyjnej akcji Radia Opole. Dzisiaj jesteśmy w Prudniku! Pierwszy dzień akcji "70 gmin na 70 lat Radia Opole" za nami. Wczoraj (3.06) odwiedziliśmy Kędzierzyn-Koźle, dzisiaj jesteśmy w Prudniku. Do połowy września… » więcej 2022-06-02, godz. 14:23 Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla o Dniach Miasta, budżecie obywatelskim i Funduszach Norewskich - Dwa lata nie było, święta miasta, a dzisiaj zaczynamy od pięknej pogody - Powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj… » więcej 2022-06-01, godz. 14:24 Marcin Jarzyński: Jeśli chodzi o suszę, to Opolszczyzna w porównaniu do innych regionów kraju ma się stosunkowo … Marcin Jarzyński dyrektor Regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wody Polskie: - Prace przy polderze Żelazna są zaawansowane. Idą dwu etapowo. -… » więcej 2022-06-01, godz. 08:45 Beata Kempa o KPO: Nikt nikomu łaski nie robi. Te pieniądze powinny być dawno na koncie Polski Beata Kempa, eurodeputowana z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Solidarna Polska: - 6 pakiet sankcji, to jest bardzo dobra informacja, przede… » więcej 2022-05-31, godz. 09:27 Marcin Ociepa: Kwota 700 mln dla samorządów Opolszczyzny zł. z pieniędzy państwowych jest bezprecedensowa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider OdNowy: - Dla mnie jako posła ziemi opolskiej najważniejsze jest to, że po raz… » więcej 2022-05-30, godz. 08:52 Dr Bartosz Maziarz: To będzie największy na świecie zakup artylerii. Jeżeli dojdzie do skutku, będzie historyczny Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa: - Stała obecność oznacza, że rozwinie się w Polsce amerykańska infrastruktura wojskowa. Amerykanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »