Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych…
2020-12-31, 08:38 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku

Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku
- Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium Humanum. O poranku rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach politycznych w 2020 roku, o tym kto zyskał, a kto stracił i czy kolejne lata w polityce będą spokojne, biorąc pod uwagę, że najbliższe wybory odbędą się za 3 lata.
Niewątpliwie ten rok będziemy oceniać przez pryzmat pandemii, która zdominowała każdą sferę naszego życia, co potwierdził nasz poranny gość.

- Zaskoczyło, że koronawirus w tak dużym stopniu wpłynął na politykę i jej kształt, bo przecież mieliśmy do czynienia z różnymi epidemiami, sytuacjami nadzwyczajnymi w ostatnich latach, ale one nie wpływały na każdy temat polityczny w kraju, tak jak koronawirus. To zapewne zaskoczyło polityków, którzy mieli przygotowaną strategie komunikacyjną szczególnie w kontekście wyborów prezydenckich, które miały odbyć się w maju – mówił dr Machnik.

- Bez wątpienia ważnym wydarzeniem o którym długo rozmawialiśmy, były rozmowy w ramach Zjednoczonej Prawicy, renegocjacja umowy koalicyjnej, rekonstrukcja rządu, która byłsa elementem wyjściowym do kolejnych zdarzeń jak choćby tego przesilenia wiosennego i wyborach prezydendkich, które się nie odbyły. Tu można powiedzieć o Jarosławie Gowinie, który politycznie miał umrzeć, a tak się nie stało. Odszedł z rządu i głównego nurtu politycznego, a dziś znów jest wicepremierem – mówił nasz gość.

- Opozycja zachowała status quo. Ani nie straciła dużo, ani nie zyskała – stwierdził dr Machnik. – Przewodnictwo Borysa Budki miało być przełomowe, wiązano duże nadzieje z tym politykiem. Według mnie Budka ma predyspozycje by być dynamicznym i zdecydowanym przywódcą, ale odnoszę wrażenie, że teraz taki nie był. Otoczył się najbliższymi współpracownikami i funkcjonował w tym gronie, o czym też mówili lokalni działacze PO z niektórych regionów, którzy wprost mówili o tym, że „góra” o nich zapomniała – dodał Bartłomiej Machnik.

Z naszym gościem omówiliśmy też kondycję pozostałych liderów partii, ale próbowaliśmy też określić czy rok 2021 może być spokojny, biorąc pod uwagę, że najbliższe wybory, a raczej seria wyborów będzie miała miejsce w 2023.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »