Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych…
2020-12-31, 08:38 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku

Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku
- Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium Humanum. O poranku rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach politycznych w 2020 roku, o tym kto zyskał, a kto stracił i czy kolejne lata w polityce będą spokojne, biorąc pod uwagę, że najbliższe wybory odbędą się za 3 lata.
Niewątpliwie ten rok będziemy oceniać przez pryzmat pandemii, która zdominowała każdą sferę naszego życia, co potwierdził nasz poranny gość.

- Zaskoczyło, że koronawirus w tak dużym stopniu wpłynął na politykę i jej kształt, bo przecież mieliśmy do czynienia z różnymi epidemiami, sytuacjami nadzwyczajnymi w ostatnich latach, ale one nie wpływały na każdy temat polityczny w kraju, tak jak koronawirus. To zapewne zaskoczyło polityków, którzy mieli przygotowaną strategie komunikacyjną szczególnie w kontekście wyborów prezydenckich, które miały odbyć się w maju – mówił dr Machnik.

- Bez wątpienia ważnym wydarzeniem o którym długo rozmawialiśmy, były rozmowy w ramach Zjednoczonej Prawicy, renegocjacja umowy koalicyjnej, rekonstrukcja rządu, która byłsa elementem wyjściowym do kolejnych zdarzeń jak choćby tego przesilenia wiosennego i wyborach prezydendkich, które się nie odbyły. Tu można powiedzieć o Jarosławie Gowinie, który politycznie miał umrzeć, a tak się nie stało. Odszedł z rządu i głównego nurtu politycznego, a dziś znów jest wicepremierem – mówił nasz gość.

- Opozycja zachowała status quo. Ani nie straciła dużo, ani nie zyskała – stwierdził dr Machnik. – Przewodnictwo Borysa Budki miało być przełomowe, wiązano duże nadzieje z tym politykiem. Według mnie Budka ma predyspozycje by być dynamicznym i zdecydowanym przywódcą, ale odnoszę wrażenie, że teraz taki nie był. Otoczył się najbliższymi współpracownikami i funkcjonował w tym gronie, o czym też mówili lokalni działacze PO z niektórych regionów, którzy wprost mówili o tym, że „góra” o nich zapomniała – dodał Bartłomiej Machnik.

Z naszym gościem omówiliśmy też kondycję pozostałych liderów partii, ale próbowaliśmy też określić czy rok 2021 może być spokojny, biorąc pod uwagę, że najbliższe wybory, a raczej seria wyborów będzie miała miejsce w 2023.

Zobacz także

2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej 2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »