Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie…
2020-12-03, 09:18 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła"

Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła"
– Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o tym, jak pandemia utrudniła pozyskiwanie informacji o tym, że w domach dochodzi do przemocy, ale też o nowej ustawie antyprzemocowej, która może dodać pewności ofiarom przemocy.

– Szkoły obecnie są zamknięte, a to właśnie w szkole najczęściej zauważano, że z dzieckiem dzieje się coś złego i zazwyczaj to nauczyciele zgłaszali do MOPRu, że w tej rodzinie trzeba interweniować. Teraz to jest niemożliwe – zwróciła uwagę Małgorzata Kozak.

– Od 30 listopada weszła w życie ustawa, która umożliwia policjantowi wydanie nakazu osobie, która jest sprawcą przemocy w danym mieszkaniu. Wtedy sprawca musi opuścić mieszkanie w trybie natychmiastowym, ma jedynie czas na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy – mówiła wicedyrektor Kozak.

– Ta ustawa jest ogromnym krokiem do przodu, ponieważ to sprawca jest eksmitowany i to on jest karany, a nie jego bliscy, wobec których stosował przemoc – dodała.

Zobacz także

2020-12-24, godz. 08:40 Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej 2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej 2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »