Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy…
2020-12-02, 08:51 Autor: Joanna Matlak

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana
- Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana.

Instytut Myśli Schumana, którym kieruje nasz gość, niedawno zaproponował debatę na temat przyszłości Europy. Instytut sformułował kilka postulatów.

- Postulujemy, żeby każdemu narodowi we wspólnocie przydzielić równą liczbę stanowisk kierowniczych. Obecnie prawie wszystkie stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej są zajmowane przez Niemców, Francuzów i Hiszpanów – mówił prof. Zbigniew Krysiak. – O ile Parlament Europejski jest mniej więcej proporcjonalny tak Komisja Europejska przekazuje dokumenty do uchwał PE i są one tak obszerne, że PE nie ma czasu na długie czytanie. Te dokumenty są z tezą i to też jest istotne – zwrócił uwagę nasz gość.

- Postulujemy też utworzenie frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim, tych którzy są za wspólnotą. Ich jest wielu, ale są rozlokowani w różnych innych frakcjach i nie ma w tym zakresie integracji. Proponujemy też sformułowanie strategii powrotu do Europy Schumana – dodał prof. Krysiak.

W dalszej części rozmawialiśmy o tym czy jest w ogóle zainteresowanie taką debatą w innych krajach UE i czy ostatnie wydarzenia związane z praworządnością i budżetem unijnym spowodują rozpoczęcie dialogu na ten temat.

Zobacz także

2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej 2020-12-11, godz. 09:04 Antoni Konopka o programie ochrony powietrza i ustaleniach na szczycie unijnym dotyczących kwestii klimatu i budżetu – To dobra informacja, że jest kompromis, a nie weto. Zwyciężył zdrowy rozsądek, ale wygranym jest tak naprawdę Orban – ocenił w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-12-10, godz. 08:49 Violetta Porowska o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych Z porannym gościem Radia Opole rozmawialiśmy o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale też o ostatnich inicjatywach… » więcej 2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej 2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej 2020-12-06, godz. 08:30 Barbara Kamińska o Europejskim Budżecie Obywatelskim To pierwszy taki projekt w Europie – mowa o Europejskim Budżecie Obywatelskim, który powstał przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. O szczegółach… » więcej 2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy Porannym gościem Radia Opole był Adrian Furman - fundator Fundacji Biznes Bez Barier, prezes Grupy AF, członek Rady Dostępności, z którym rozmawialiśmy… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »