Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy…
2020-12-02, 08:51 Autor: Joanna Matlak

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana
- Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana.

Instytut Myśli Schumana, którym kieruje nasz gość, niedawno zaproponował debatę na temat przyszłości Europy. Instytut sformułował kilka postulatów.

- Postulujemy, żeby każdemu narodowi we wspólnocie przydzielić równą liczbę stanowisk kierowniczych. Obecnie prawie wszystkie stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej są zajmowane przez Niemców, Francuzów i Hiszpanów – mówił prof. Zbigniew Krysiak. – O ile Parlament Europejski jest mniej więcej proporcjonalny tak Komisja Europejska przekazuje dokumenty do uchwał PE i są one tak obszerne, że PE nie ma czasu na długie czytanie. Te dokumenty są z tezą i to też jest istotne – zwrócił uwagę nasz gość.

- Postulujemy też utworzenie frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim, tych którzy są za wspólnotą. Ich jest wielu, ale są rozlokowani w różnych innych frakcjach i nie ma w tym zakresie integracji. Proponujemy też sformułowanie strategii powrotu do Europy Schumana – dodał prof. Krysiak.

W dalszej części rozmawialiśmy o tym czy jest w ogóle zainteresowanie taką debatą w innych krajach UE i czy ostatnie wydarzenia związane z praworządnością i budżetem unijnym spowodują rozpoczęcie dialogu na ten temat.

Zobacz także

2020-12-24, godz. 08:40 Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej 2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej 2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »