Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy…
2020-12-02, 08:51 Autor: Joanna Matlak

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana
- Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana.

Instytut Myśli Schumana, którym kieruje nasz gość, niedawno zaproponował debatę na temat przyszłości Europy. Instytut sformułował kilka postulatów.

- Postulujemy, żeby każdemu narodowi we wspólnocie przydzielić równą liczbę stanowisk kierowniczych. Obecnie prawie wszystkie stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej są zajmowane przez Niemców, Francuzów i Hiszpanów – mówił prof. Zbigniew Krysiak. – O ile Parlament Europejski jest mniej więcej proporcjonalny tak Komisja Europejska przekazuje dokumenty do uchwał PE i są one tak obszerne, że PE nie ma czasu na długie czytanie. Te dokumenty są z tezą i to też jest istotne – zwrócił uwagę nasz gość.

- Postulujemy też utworzenie frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim, tych którzy są za wspólnotą. Ich jest wielu, ale są rozlokowani w różnych innych frakcjach i nie ma w tym zakresie integracji. Proponujemy też sformułowanie strategii powrotu do Europy Schumana – dodał prof. Krysiak.

W dalszej części rozmawialiśmy o tym czy jest w ogóle zainteresowanie taką debatą w innych krajach UE i czy ostatnie wydarzenia związane z praworządnością i budżetem unijnym spowodują rozpoczęcie dialogu na ten temat.

Zobacz także

2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej 2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »