Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego…
2020-12-01, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem

Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem
- Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie usypia naszej czujności - mówiła w porannej rozmowie dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, pytana o wczorajsze statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem.
Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia podało informację o prawie 5 800 zakażeń, a jeszcze kilka dni temu ta liczba wynosiła 25-28 tysięcy. - Zobaczymy w przeciągu kilku dni czy to jest faktyczny spadek, czy ma on związek z tym, że była niedziela i robiono mniej testów… Zobaczymy – studziła optymizm dr Błudzin.

Naszego gościa pytaliśmy też o zjawisko niebadania się przez osoby, które czują, że są chore i mają objawy. – Często słyszę o tym, że niektórzy mają ewidentne objawy zakażenia, ale stwierdzili, że będą siedzieć w domu, nie pójdą na wymaz i nawet nie będą dzwonić do lekarza POZ. To się wiąże z tym, że ludzie chyba się już oswoili z tą chorobą, poza tym ludzie boją się tego, że będą na kwarantannie, cała rodzina w izolacji, boją się o pracę – mówiła dr Błudzin.

- Najważniejsze, żeby mimo wszystko była izolacja. Nie uspokajajmy się, że jest mniej zakażeń, więc już wszystko będzie dobrze. Musimy zachować czujność i stosować się do zaleceń – mówił nasz gość.

- Jeśli w ciągu kilku dni będzie około 10 tys. zakażeń to znaczy, że z całą pewnością jest wyraźny spadek. Tylko to musiałoby się utrzymać, a nie że wczoraj mieliśmy 5 tysięcy, a w kolejnym dniu 20 tysięcy.

Naszego gościa pytaliśmy też o szczepionkę na koronawirusa, która ma się pojawić w naszym kraju na początku przyszłego roku. – Jestem zwolenniczką szczepień i zachęcam do tego wszystkich. Zobaczymy jak będzie, bo na razie żadna szczepionka nie została zarejestrowana. Czekamy i miejmy nadzieję, że szybko to nastąpi, choć trochę wątpię. Chodzi o szeroki dostęp do szczepionki i też moce produkcyjne tych firm… Niemniej z całą pewnością osoby najbardziej narażone powinny się zaszczepić – powiedziała dr Błudzin.

Zobacz także

2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej 2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej 2020-12-11, godz. 09:04 Antoni Konopka o programie ochrony powietrza i ustaleniach na szczycie unijnym dotyczących kwestii klimatu i budżetu – To dobra informacja, że jest kompromis, a nie weto. Zwyciężył zdrowy rozsądek, ale wygranym jest tak naprawdę Orban – ocenił w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-12-10, godz. 08:49 Violetta Porowska o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych Z porannym gościem Radia Opole rozmawialiśmy o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale też o ostatnich inicjatywach… » więcej 2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej 2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »