Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego…
2020-12-01, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem

Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem
- Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie usypia naszej czujności - mówiła w porannej rozmowie dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, pytana o wczorajsze statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem.
Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia podało informację o prawie 5 800 zakażeń, a jeszcze kilka dni temu ta liczba wynosiła 25-28 tysięcy. - Zobaczymy w przeciągu kilku dni czy to jest faktyczny spadek, czy ma on związek z tym, że była niedziela i robiono mniej testów… Zobaczymy – studziła optymizm dr Błudzin.

Naszego gościa pytaliśmy też o zjawisko niebadania się przez osoby, które czują, że są chore i mają objawy. – Często słyszę o tym, że niektórzy mają ewidentne objawy zakażenia, ale stwierdzili, że będą siedzieć w domu, nie pójdą na wymaz i nawet nie będą dzwonić do lekarza POZ. To się wiąże z tym, że ludzie chyba się już oswoili z tą chorobą, poza tym ludzie boją się tego, że będą na kwarantannie, cała rodzina w izolacji, boją się o pracę – mówiła dr Błudzin.

- Najważniejsze, żeby mimo wszystko była izolacja. Nie uspokajajmy się, że jest mniej zakażeń, więc już wszystko będzie dobrze. Musimy zachować czujność i stosować się do zaleceń – mówił nasz gość.

- Jeśli w ciągu kilku dni będzie około 10 tys. zakażeń to znaczy, że z całą pewnością jest wyraźny spadek. Tylko to musiałoby się utrzymać, a nie że wczoraj mieliśmy 5 tysięcy, a w kolejnym dniu 20 tysięcy.

Naszego gościa pytaliśmy też o szczepionkę na koronawirusa, która ma się pojawić w naszym kraju na początku przyszłego roku. – Jestem zwolenniczką szczepień i zachęcam do tego wszystkich. Zobaczymy jak będzie, bo na razie żadna szczepionka nie została zarejestrowana. Czekamy i miejmy nadzieję, że szybko to nastąpi, choć trochę wątpię. Chodzi o szeroki dostęp do szczepionki i też moce produkcyjne tych firm… Niemniej z całą pewnością osoby najbardziej narażone powinny się zaszczepić – powiedziała dr Błudzin.

Zobacz także

2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej 2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »