Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki…
2020-11-08, 08:20 Autor: Joanna Matlak

Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak, Opole ma dużą szansę - powiedział w porannej rozmowie Witold Potwora, doktor nauk ekonomicznych, którego pytaliśmy o to, czy nasz region bądź samo Opole ma szansę stać się Doliną Krzemową.

- My mamy takie przedsiębiorstwa, które są mocno zaawansowane technologicznie. Rzeczywiście w rankingach innowacyjności, jako kraj czy regon wypadamy słabo, ale jeśli chodzi o możliwości intelektualne kapitału ludzkiego na one na Opolszczyźnie są w ostatnich latach bardzo duże – mówił nasz gość.

Dr Potwora wraz z małżonką wydał ostatnio książkę zatytułowaną „Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw”, gdzie opisuje tzw. „tajemniczych mistrzów”, czyli opolskie firmy i przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na rynku wprowadzanymi nowoczesnymi technologiami.

Jak to się dzieje, że firma jest innowacyjna, co jest ważniejsze, wiedza czy odwaga?

- Pierwsza droga to rzemiosło, takie klasyczne porządne rzemiosło. Jest firma Halupczok, które produkuje meble i one powstają na bazie tradycyjnego rzemiosła, dzisiaj to najnowocześniejsze linie technologiczne do produkcji mebli. Drugi nurt jest związany z wynalazczością. To jest ta perełka opolska, czyli Gniotpol, firma która mocno rozpycha się na rynku europejskim. Najpierw sukces zawdzięczała umiejętnościom inżynierskim właściciela, a dziś to zespół najwyższej klasy inżynierów nie tylko naszego kraju – mówił dr Potwora.

„Jest tylko jeden szef – klient, ten może wylać każdego z przedsiębiorstwa.” – to cytat z Samuela Waltona, którego przypominają autorzy książki.


Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »