Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki…
2020-11-08, 08:20 Autor: Joanna Matlak

Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak, Opole ma dużą szansę - powiedział w porannej rozmowie Witold Potwora, doktor nauk ekonomicznych, którego pytaliśmy o to, czy nasz region bądź samo Opole ma szansę stać się Doliną Krzemową.

- My mamy takie przedsiębiorstwa, które są mocno zaawansowane technologicznie. Rzeczywiście w rankingach innowacyjności, jako kraj czy regon wypadamy słabo, ale jeśli chodzi o możliwości intelektualne kapitału ludzkiego na one na Opolszczyźnie są w ostatnich latach bardzo duże – mówił nasz gość.

Dr Potwora wraz z małżonką wydał ostatnio książkę zatytułowaną „Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw”, gdzie opisuje tzw. „tajemniczych mistrzów”, czyli opolskie firmy i przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na rynku wprowadzanymi nowoczesnymi technologiami.

Jak to się dzieje, że firma jest innowacyjna, co jest ważniejsze, wiedza czy odwaga?

- Pierwsza droga to rzemiosło, takie klasyczne porządne rzemiosło. Jest firma Halupczok, które produkuje meble i one powstają na bazie tradycyjnego rzemiosła, dzisiaj to najnowocześniejsze linie technologiczne do produkcji mebli. Drugi nurt jest związany z wynalazczością. To jest ta perełka opolska, czyli Gniotpol, firma która mocno rozpycha się na rynku europejskim. Najpierw sukces zawdzięczała umiejętnościom inżynierskim właściciela, a dziś to zespół najwyższej klasy inżynierów nie tylko naszego kraju – mówił dr Potwora.

„Jest tylko jeden szef – klient, ten może wylać każdego z przedsiębiorstwa.” – to cytat z Samuela Waltona, którego przypominają autorzy książki.


Zobacz także

2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej 2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej 2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej 2020-12-11, godz. 09:04 Antoni Konopka o programie ochrony powietrza i ustaleniach na szczycie unijnym dotyczących kwestii klimatu i budżetu – To dobra informacja, że jest kompromis, a nie weto. Zwyciężył zdrowy rozsądek, ale wygranym jest tak naprawdę Orban – ocenił w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-12-10, godz. 08:49 Violetta Porowska o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych Z porannym gościem Radia Opole rozmawialiśmy o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale też o ostatnich inicjatywach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »