Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu…
2020-11-07, 08:20 Autor: Joanna Matlak

Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu

Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
- Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Krzysztof Kleszcz, wicedyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Z naszym gościem rozmawialiśmy o najnowszym projekcie placówki pt. „Archiwum wycinków prasowych online”.
- Tematyka jest bardzo interesująca, bo z naszych obserwacji wynika, że świadomość na temat tego, co się działo na Śląsku 100 lat temu jest niewielka. Chcemy nie tylko opowiadać co się działo, ale pokazać, jak o tym pisały śląskie gazety – mówił nasz gość.

- Tematyka jest różnorodna, bo gazety opisują wydarzenia nawet z tych najmniejszych miejscowości i co ciekawe, redaktorzy także to opisują – zwrócił uwagę dr Kleszcz.

- To relacje z morderstw, kradzieży czy pożarów, a więc bardzo różnorodne – dodał.

Archiwum jest otwarte i dostępne bezpłatnie pod adresem: archiwum-prasy.instytutslaski.pl. Katalog zawiera prawie 13,5 tysiąca wycinków z gazet polskich na Śląsku z lat 1918-1921.

Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »