Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne…
2020-11-06, 08:36 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania

Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania
– To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. Naszego gościa pytaliśmy o przejście na naukę zdalną uczniów w klasach 1-3 od poniedziałku. To oznacza, że dołączą do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz średnich, którzy już uczą się zdalnie. I tak będzie do 29 listopada.
Zajęcia stacjonarne będą się jednak odbywały w szkołach specjalnych. – Od poniedziałku funkcjonują rozwiązania, które są korzystne jeśli chodzi o uczniów ostatnich klas maturalnych czy technikum. Chodzi o przygotowanie do egzaminów końcowych. Mają swego rodzaju konsultacje indywidualne bądź w grupach, bo oni w tym roku kończą etap edukacyjny i ta grupa jest szczególnie poszkodowana prze los, bo najpierw strajk, potem pandemia, więc oni potrzebują kontaktu bezpośredniego – powiedział kurator Siek.

– Wszyscy wolelibyśmy, żeby dzieci były w szkole, wszyscy byśmy woleli, żeby uczyły się przebywania w grupie, żeby nawiązywały kontakty, to jest też ważne dla rozwoju psychicznego dziecka, wiadomo, że te młodsze dzieci z klas 1-3 wymagają jednak opieki kogoś starszego i to też często kłopot dla rodziny – dodał Siek. – Sytuacja jest jednak poważna i myślę, że ta decyzja jest konieczna – mówił Siek.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o kwestii przebywania w świetlicach (do szkoły mogą uczęszczać dzieci rodziców, którzy są zaangażowani w walkę z pandemią), ale też organizacji olimpiad czy konkursów.

Kurator Michał Siek odniósł się do ostatnich strajków w które angażowali się nauczyciele czy uczniowie. Zareagowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i prosi kuratorów o informacje na ten temat.

– Kurator może skierować wnioski do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wobec nauczyciela, który nie dopełnia obowiązków bądź jego postawa narusza godność nauczyciela. Takie wnioski już są wysyłane, bo mieliśmy sytuacje o niegodnych zrachowaniach – mówił Siek.

Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »