Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne…
2020-11-06, 08:36 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania

Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania
– To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. Naszego gościa pytaliśmy o przejście na naukę zdalną uczniów w klasach 1-3 od poniedziałku. To oznacza, że dołączą do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz średnich, którzy już uczą się zdalnie. I tak będzie do 29 listopada.
Zajęcia stacjonarne będą się jednak odbywały w szkołach specjalnych. – Od poniedziałku funkcjonują rozwiązania, które są korzystne jeśli chodzi o uczniów ostatnich klas maturalnych czy technikum. Chodzi o przygotowanie do egzaminów końcowych. Mają swego rodzaju konsultacje indywidualne bądź w grupach, bo oni w tym roku kończą etap edukacyjny i ta grupa jest szczególnie poszkodowana prze los, bo najpierw strajk, potem pandemia, więc oni potrzebują kontaktu bezpośredniego – powiedział kurator Siek.

– Wszyscy wolelibyśmy, żeby dzieci były w szkole, wszyscy byśmy woleli, żeby uczyły się przebywania w grupie, żeby nawiązywały kontakty, to jest też ważne dla rozwoju psychicznego dziecka, wiadomo, że te młodsze dzieci z klas 1-3 wymagają jednak opieki kogoś starszego i to też często kłopot dla rodziny – dodał Siek. – Sytuacja jest jednak poważna i myślę, że ta decyzja jest konieczna – mówił Siek.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o kwestii przebywania w świetlicach (do szkoły mogą uczęszczać dzieci rodziców, którzy są zaangażowani w walkę z pandemią), ale też organizacji olimpiad czy konkursów.

Kurator Michał Siek odniósł się do ostatnich strajków w które angażowali się nauczyciele czy uczniowie. Zareagowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i prosi kuratorów o informacje na ten temat.

– Kurator może skierować wnioski do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wobec nauczyciela, który nie dopełnia obowiązków bądź jego postawa narusza godność nauczyciela. Takie wnioski już są wysyłane, bo mieliśmy sytuacje o niegodnych zrachowaniach – mówił Siek.

Zobacz także

2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej 2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej 2020-12-11, godz. 09:04 Antoni Konopka o programie ochrony powietrza i ustaleniach na szczycie unijnym dotyczących kwestii klimatu i budżetu – To dobra informacja, że jest kompromis, a nie weto. Zwyciężył zdrowy rozsądek, ale wygranym jest tak naprawdę Orban – ocenił w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-12-10, godz. 08:49 Violetta Porowska o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych Z porannym gościem Radia Opole rozmawialiśmy o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale też o ostatnich inicjatywach… » więcej 2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »