Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie…
2020-11-05, 09:26 Autor: Joanna Matlak

Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia

Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia
- Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik, specjalistka od systemu ochrony zdrowia, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o nowej strategii rządu w walce z pandemią i o tym jak poprawić system ochrony zdrowia w tym zakresie.
Na wczorajszej konferencji premier i minister zdrowia wskazali, że jeśli epidemia przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys. zostanie wdrożona narodowa kwarantanna.

- W nowej strategii walki z pandemią widać, że będą czynione starania, aby przesuwać część pacjentów skąpoobjawowych, tych z niewielkimi objawami, do leczenia domowego z wykorzystaniem pulsoksymetru. W ramach pilotażu do pacjentów w Małopolsce trafi 1500 takich urządzeń. To jest urządzenie, które mierzy natlenienie krwi. Ta informacja jest przekazywana przez system elektroniczny, za pomocą aplikacji, a więc jest możliwość monitorowania – mówiła dr Gawlik.

- Chodzi też o działalność sanepidu, czyli dążymy do tego, żeby pacjenci nie byli informowani osobiście, że podlegają kwarantannie, tylko że kwarantanna jest automatyczna – mówiła dr Gawlik. Automatyczna kwarantanna miałaby obejmować każdego, kto mieszka z osobą zakażoną.

Nasz gość wskazał, że powinniśmy zupełnie na poważnie potraktować obostrzenia, które są na nas nakładane.

Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »