Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę…
2020-11-01, 08:30 Autor: Joanna Matlak

Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę dostąpić świętości

Ks. Mateusz Buczma [fot. Paula Hołubowicz]
Ks. Mateusz Buczma [fot. Paula Hołubowicz]
- W dzień 1 listopada, ale i później przez kolejne dni nasze myśli wędrują ku sprawom ostatecznym - mówił ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot w diecezji opolskiej z którym rozmawialiśmy o sensie Uroczystości Wszystkich Świętych, śmierci, przemijaniu, naszych patronach i o tym, że każdy może zostać świętym.
- Zdumiewające, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat zapomnieliśmy jak kruche jest życie. Mamy przecież cywilizacyjną plagę raka, która mocno stawia do pionu, a jednak postrzegam wśród ludzi, że to wręcz niemożliwe, że coś na wiele miesięcy może nam zdestabilizować cały system. Wygląda to tak jakby wielu z nas próbowało uciec od tematu śmierci, z ktorym przecież i tak każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć - mówił ks. Buczma i dodał, że po części jest to wynik strachu.

Naszego gościa pytaliśmy też o świętych patronów.

- Czytając ich życiorys po latach możemy stwierdzić, że to przecież w ogóle nie jest nasz styl życia, ale z drugiej strony obecność świętych polega też na tym, że oni są obecni w XX i XXI wieku. Tylu ludzi jest wyniesionych na ołtarze i ich styl zycia może być inspiracją dla innych - powiedział nasz gość.
Z Ks. Mateuszem Buczmą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »