Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków…
2020-10-28, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w regionie

Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry ale i potrzeb, aby pielęgniarki były niezbędne do prowadzenia działalności nie tylko w tej opiece dotyczącej uzależnień ale i opiece psychiatrycznej - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Roman Kolek ,wicemarszałek województwa. Z naszym gościem rozmawialiśmy o apelu jaki radni wystosowali do przedstawicieli rządu i opolskich parlamentarzystów. Jednym z problemów są normy zatrudnienia pielęgniarek. Radcy napisali m.in. że „brak zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek spowoduje w praktyce likwidację całodobowego lecznictwa uzależnień w województwie opolskim, a zapewne i w Polsce.”

- Jeśli ktoś ustala normy, to musi uwzględniać koszty funkcjonowania. Psychiatria od wielu lat nie była dobrze traktowana. Naszym celem nie jest obniżenie jakości opieki. Widzimy potrzebę zatrudniania większej ilości psychologów, terapeutów, którzy muszą w tym procesie uczestniczyć – mówił wicemarszałek Kolek.


Zdaniem naszego gościa dziś normy zatrudnienia pielęgniarek są zbyt wygórowane, a na rynku pracy brakuje pielęgniarek, które są w stanie je spełnić.


- Ponadto specyfika pracy powoduje, że nie ma chętnych do pracy w psychiatrii. W naszych jednostkach te normy powodowałyby zwiększenie zatrudnienia o 100 procent i podnosiłyby znacznie koszty – dodaje Roman Kolek.

- Na ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zauważyłem, że zaczyna panować zrozumienie dla tego tematu. Samo środowisko psychiatryczne wskazuje, że te normy są zawyżone. Nasz apel ma na celu przypomnienie tego tematu – mówił Kolek.

Nasz gość zwrócił także uwagę na kwestię deinstytucjonalizacji psychiatrii. Zdaniem Romana Kolka, nie przekłada się to na realia.


- W deinstytucjonalizacji chodzi o to, żeby obciążenie przerzucić na opiekę środowiskową i dzienną i ja się z tym zgadzam, ale proszę zwrócić uwagę, że w Brzeskim Centrum Medycznym w Brzegu mieliśmy taki oddział psychiatryczny i decyzją władz powiatu trzeba było go zamknąć ze względu na kłopoty z utrzymaniem działalności i niedoborem kadry – zwrócił uwagę wicemarszałek Kolek.


Apel został skierowany m.in. do Ministerstwa Zdrowia, premiera, opolskich parlamentarzystów i władz opolskiego NFZ.

Zobacz także

2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej 2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej 2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »