Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Fuławka o
2020-10-15, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Grzegorz Fuławka o

Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku

- Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza. Wydawało się, że przegrywamy na wszystkich frontach, a jednak wygraliśmy. Pozew był złożony chyba w lipcu czy w sierpniu 2010 i był to pierwszy pozew zbiorowy w Polsce - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku.

Sprawa powodzian z Kędzierzyna Koźla przeszła przez wszystkie szczeble procesowe: Sąd Okręgowy w Opolu, Apelacyjny we Wrocławiu i Najwyższy w Warszawie. Czy teraz powodzianie będą ubiegać się o odszkodowania?

- Trudno powiedzieć, na pewno zrobimy spotkanie naszej grupy powodzian i jakieś decyzje podejmiemy. Ale myślę, że to będą indywidualne sprawy. Każdy z nas otrzymał jakieś rekompensaty za ówczesne zniszczenia, były też ubezpieczenia, ale to co dalej, to już zależy od każdego z nas. Musimy też czekać na uprawomocnienie się wyroku – mówił Grzegorz Fuławka.

- Z tego co wiem, to miasto i powiat będą chyba taką kasację składać od tego wyroku – dodał nasz gość.

- Dokumenty wskazują na to, że Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości, wskazał co trzeba uzupełnić w Sądzie Apelacyjnym i to zrobiono na ostatniej rozprawie. Z tego, co usłyszeliśmy w ustnym uzasadnieniu wyroku to, że ta sprawa jest bezsporna i bezspornie ją wygrywamy.

W całym procesie ważna była ekspertyza biegłego prof. Czesława Szczegielniaka.

- Ona na pewno przeważyła. Profesor jest jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Co do jego opinii nikt nie miał zastrzeżeń, a ona jednoznacznie wskazywała na nasze racje. Były błędy popełniane przez ówczesne sztaby kryzysowe. Ekspertyza udowadnia, że zasadniczą przyczyną były nieaktualne plany reagowania kryzysowego, a w oparciu o nie podejmowano decyzje. Więc było wiadome, że te działania nie mogły być słuszne – dodał nasz gość.

Powódź miała miejsce w 2010 roku. Władze chcąc ratować centrum Kędzierzyna-Koźla, podjęły decyzję, aby wzdłuż wałów ustawić metalowe zapory. To spowodowało jednak spiętrzenie wody i podtopienie osiedla domków w Koźlu, ale też okolicznych wsi.

Zobacz także

2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej 2020-11-09, godz. 09:35 Sebastian Szczurek o tym, że można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - Jak najbardziej, można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sebastian Szczurek, rzecznik… » więcej 2020-11-08, godz. 08:20 Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak… » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu - Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-06, godz. 08:36 Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania – To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał… » więcej 2020-11-05, godz. 09:26 Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia - Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik… » więcej 2020-11-04, godz. 10:32 Dr Witold Potwora o tym, czy polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown - Wydaje się, że gospodarka polska tego drugiego lockdownu po prostu by nie przetrzymała, wtedy wychodzilibyśmy z tego przez całe lata - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-03, godz. 09:40 Dr Bartłomiej Machnik o ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych - W przypadku sondaży warto mieć ograniczone zaufanie, bo liczby to jedno, ale ważniejsze jest obserwowanie pewnego trendu i rzeczywiście w przypadku Zjednoczonej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***