Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą…
2020-10-14, 08:39 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt”

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
– W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy Czerwiński, senator PiS, pytany o tzw. Piątkę dla zwierząt
Przypomnijmy, w senacie toczy się dyskusja o nowelizacji tzw. „Piątki dla Zwierząt”. Komisja rolnictwa zawnioskowała o odrzucenie noweli w całości, zaś komisja ustawodawcza przyjęła kilkadziesiąt poprawek. Obrady połączonych komisji zostaną wznowione o 9:30, a głosowanie „ostateczne” na sali plenarnej w senacie rozpocznie się o 12:30.

– W komisji rolnictwa są senatorowie związani z rolnictwem czy też wprost są działaczami rolniczych związków zawodowych, więc ich ogląd jest bardziej branżowy. Zaś komisja ustawodawcza, w której zasiadam bardziej zajmuje się czystością legislacyjną, stąd różnice w podejściu – mówił senator Czerwiński.

– Jak będzie przebiegać to głosowanie? Trudno wyrokować. Z mojego punktu widzenia ważne jest to, że ta ustawa została w pewnym sensie „uzdrowiona” czy też „rozmiękczona” pod względem postulatów, które formułowali rolnicy.

– My te protesty oczywiście rozumiemy, każdy przecież dba o swoje stanowisko pracy. Poprawki zawierają np. wydłużenie okresów przejściowych, czyli nie wejście w życie ustawy w ciągu 30 dni jak pierwotnie, ale dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Ta najbardziej wrażliwa część z punktu widzenia produkcji rolnej, czyli ubój to już od roku 2022 – mówił nasz gość.

Ważna jest też kwestia rekompensat dla rolników. – Wcześniej miały je otrzymać 3 grupy, czyli ci, którzy mieli zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych, ci którzy prowadzili ubój na cele rytualne oraz ci, którzy hodowali zwierzęta futerkowe. Teraz ten zestaw jest poszerzony o rolników, którzy po prostu mogliby stracić na wejściu w życie tej ustawy, czyli ci którzy są po części zainteresowani tą hodowlą i są pewnym ogniwem łańcucha dostaw – dodaje Czerwiński.

Zobacz także

2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »