Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą…
2020-10-14, 08:39 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt”

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
– W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy Czerwiński, senator PiS, pytany o tzw. Piątkę dla zwierząt
Przypomnijmy, w senacie toczy się dyskusja o nowelizacji tzw. „Piątki dla Zwierząt”. Komisja rolnictwa zawnioskowała o odrzucenie noweli w całości, zaś komisja ustawodawcza przyjęła kilkadziesiąt poprawek. Obrady połączonych komisji zostaną wznowione o 9:30, a głosowanie „ostateczne” na sali plenarnej w senacie rozpocznie się o 12:30.

– W komisji rolnictwa są senatorowie związani z rolnictwem czy też wprost są działaczami rolniczych związków zawodowych, więc ich ogląd jest bardziej branżowy. Zaś komisja ustawodawcza, w której zasiadam bardziej zajmuje się czystością legislacyjną, stąd różnice w podejściu – mówił senator Czerwiński.

– Jak będzie przebiegać to głosowanie? Trudno wyrokować. Z mojego punktu widzenia ważne jest to, że ta ustawa została w pewnym sensie „uzdrowiona” czy też „rozmiękczona” pod względem postulatów, które formułowali rolnicy.

– My te protesty oczywiście rozumiemy, każdy przecież dba o swoje stanowisko pracy. Poprawki zawierają np. wydłużenie okresów przejściowych, czyli nie wejście w życie ustawy w ciągu 30 dni jak pierwotnie, ale dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Ta najbardziej wrażliwa część z punktu widzenia produkcji rolnej, czyli ubój to już od roku 2022 – mówił nasz gość.

Ważna jest też kwestia rekompensat dla rolników. – Wcześniej miały je otrzymać 3 grupy, czyli ci, którzy mieli zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych, ci którzy prowadzili ubój na cele rytualne oraz ci, którzy hodowali zwierzęta futerkowe. Teraz ten zestaw jest poszerzony o rolników, którzy po prostu mogliby stracić na wejściu w życie tej ustawy, czyli ci którzy są po części zainteresowani tą hodowlą i są pewnym ogniwem łańcucha dostaw – dodaje Czerwiński.

Zobacz także

2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej 2020-11-09, godz. 09:35 Sebastian Szczurek o tym, że można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - Jak najbardziej, można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sebastian Szczurek, rzecznik… » więcej 2020-11-08, godz. 08:20 Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak… » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu - Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-06, godz. 08:36 Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania – To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał… » więcej 2020-11-05, godz. 09:26 Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia - Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***