Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą…
2020-10-14, 08:39 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt”

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
– W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy Czerwiński, senator PiS, pytany o tzw. Piątkę dla zwierząt
Przypomnijmy, w senacie toczy się dyskusja o nowelizacji tzw. „Piątki dla Zwierząt”. Komisja rolnictwa zawnioskowała o odrzucenie noweli w całości, zaś komisja ustawodawcza przyjęła kilkadziesiąt poprawek. Obrady połączonych komisji zostaną wznowione o 9:30, a głosowanie „ostateczne” na sali plenarnej w senacie rozpocznie się o 12:30.

– W komisji rolnictwa są senatorowie związani z rolnictwem czy też wprost są działaczami rolniczych związków zawodowych, więc ich ogląd jest bardziej branżowy. Zaś komisja ustawodawcza, w której zasiadam bardziej zajmuje się czystością legislacyjną, stąd różnice w podejściu – mówił senator Czerwiński.

– Jak będzie przebiegać to głosowanie? Trudno wyrokować. Z mojego punktu widzenia ważne jest to, że ta ustawa została w pewnym sensie „uzdrowiona” czy też „rozmiękczona” pod względem postulatów, które formułowali rolnicy.

– My te protesty oczywiście rozumiemy, każdy przecież dba o swoje stanowisko pracy. Poprawki zawierają np. wydłużenie okresów przejściowych, czyli nie wejście w życie ustawy w ciągu 30 dni jak pierwotnie, ale dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Ta najbardziej wrażliwa część z punktu widzenia produkcji rolnej, czyli ubój to już od roku 2022 – mówił nasz gość.

Ważna jest też kwestia rekompensat dla rolników. – Wcześniej miały je otrzymać 3 grupy, czyli ci, którzy mieli zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych, ci którzy prowadzili ubój na cele rytualne oraz ci, którzy hodowali zwierzęta futerkowe. Teraz ten zestaw jest poszerzony o rolników, którzy po prostu mogliby stracić na wejściu w życie tej ustawy, czyli ci którzy są po części zainteresowani tą hodowlą i są pewnym ogniwem łańcucha dostaw – dodaje Czerwiński.

Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***