Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas…
2020-10-08, 11:00 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii

Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii
- Mamy 2 tys. nowych studentów, w tym 1400 na studiach stacjonarnych i 600 na niestacjonarnych. To są studenci z Opola, Kędzierzyna Koźla, w ogóle z województwa, ale też np. z łódzkiego, czyli Wielunia, Radomska czy Piotrkowa – mówił w porannej rozmowie prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. W sumie na PO uczy się w tym roku około 6 tys. studentów.
- W tym roku rekrutowało się 110 studentów zza granicy, to studenci z 12 krajów, łącznie na uczelni jest ich 400 – dodał prof. Lorenc.

Jak dodał, wciąż najpopularniejszym kierunkiem jest informatyka. – To nasz kierunek podstawowy na którym uczy się 1000 studentów – mówił nasz gość, ale dodał że sporym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku architektura i budownictwo. – Na architekturę nie wszystkich mogliśmy przyjąć w tym roku – dodaje prof. Lorenc.

Jakie plany inwestycyjno-badawcze ma w tym roku Politechnika Opolska?

- Realizujemy kontrakt terytorialny wspólnie z marszałkiem województwa, podpisaliśmy go w tym roku na kwotę 8 mln złotych i będzie ot przeznaczone na aparaturę. Inwestujemy też własne środki na wzmocnienie naszych 4 kluczowych dyscyplin naukowych.

- Jeśli chodzi o aparaturę, to jest to np. mikroskop wykonany w zupełnie nowej technologii, przymierzamy się do zakupu systemu, który jest w stanie wizyjnie zmierzyć odkształcenia różnych kształtów, nawet bardzo niewielkich – mówił rektor PO.

Po zlikwidowaniu oddziału zamiejscowego w Kędzierzynie-Koźlu uczelnia nie planuje otwierać dodatkowych filii. Są za to plany wyremontowania budynku przy ul. Sosnkowskiego w Opolu.

Zobacz także

2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »