Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas…
2020-10-08, 11:00 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii

Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii
- Mamy 2 tys. nowych studentów, w tym 1400 na studiach stacjonarnych i 600 na niestacjonarnych. To są studenci z Opola, Kędzierzyna Koźla, w ogóle z województwa, ale też np. z łódzkiego, czyli Wielunia, Radomska czy Piotrkowa – mówił w porannej rozmowie prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. W sumie na PO uczy się w tym roku około 6 tys. studentów.
- W tym roku rekrutowało się 110 studentów zza granicy, to studenci z 12 krajów, łącznie na uczelni jest ich 400 – dodał prof. Lorenc.

Jak dodał, wciąż najpopularniejszym kierunkiem jest informatyka. – To nasz kierunek podstawowy na którym uczy się 1000 studentów – mówił nasz gość, ale dodał że sporym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku architektura i budownictwo. – Na architekturę nie wszystkich mogliśmy przyjąć w tym roku – dodaje prof. Lorenc.

Jakie plany inwestycyjno-badawcze ma w tym roku Politechnika Opolska?

- Realizujemy kontrakt terytorialny wspólnie z marszałkiem województwa, podpisaliśmy go w tym roku na kwotę 8 mln złotych i będzie ot przeznaczone na aparaturę. Inwestujemy też własne środki na wzmocnienie naszych 4 kluczowych dyscyplin naukowych.

- Jeśli chodzi o aparaturę, to jest to np. mikroskop wykonany w zupełnie nowej technologii, przymierzamy się do zakupu systemu, który jest w stanie wizyjnie zmierzyć odkształcenia różnych kształtów, nawet bardzo niewielkich – mówił rektor PO.

Po zlikwidowaniu oddziału zamiejscowego w Kędzierzynie-Koźlu uczelnia nie planuje otwierać dodatkowych filii. Są za to plany wyremontowania budynku przy ul. Sosnkowskiego w Opolu.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »