Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt
2020-10-04, 09:00 Autor: Joanna Matlak

Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt

Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt
- Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego.
- Wcześniej było pięć wielkich wymierań, to ostatnie wydarzyło się 65 mln lat temu, ale jeśli popatrzymy w jakim tempie dzieje się to teraz, to prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego - zaznaczył nasz gość.

- W Polsce ale i Europie najbardziej zagrożone są gatunki zwierząt związane z krajobrazem otwartym, rolniczym a także gatunki słodkowodne. Niedawno ukazał się raport WWF-u, który pokazał, że w ciągu ostatnich 50 lat ubyło prawie 70 procent populacji dzikich zwierząt - mówił dr Hebda.

- Podstawową przyczyną wymierania jest degradacja siedlisk spowodowana działalnością człowieka, czyli przekształcanie terenów cennych przyrodniczo w środowiska bardzo silnie przekształcone - dodał.

Zdaniem naszego gościa, bardzo ważna jest edukacja, choć to już może być za mało. - Profesor Skolimowski kiedyś napisał, że „XXI wiek będzie wiekiem ekologicznym albo nie będzie go wcale” i te słowa są bardzo aktualne. Trzeba podejmować działania z zakresu czynnej ochrony przyrody - powiedział dr Hebda.

Zobacz także

2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »