Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia…
2020-09-29, 08:47 Autor: Witold Żurawicki

Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych

- W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora opolskiego Oddziału ZUS.
W kwietniu i maju jeszcze więcej, gdyż wnioski złożyło około 40 tysięcy płatników. To byli przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione. W sumie ZUS umorzył składki na ogólną kwotę 292 milionów złotych.

To był pierwszy etap pomocy dla przedsiębiorców. Teraz w życie (15 października) wejdzie kolejna tarcza pomocowa. I tutaj chodzić będzie o konkretne branżę, głównie branżę turystyczną. W ustawie wyszczególnione zostaną poszczególne formy działalności (np. agentów turystycznych, przewodników itp.), którym przysługiwać będzie umorzenie składek.

- To zwolnienie będzie dotyczyło lipca, sierpnia i września – zastrzegła Elżbieta Kaczorowska-Rams.

Oczywiście przedsiębiorcy będą musieli wskazać zmniejszenie przychodów z działalności o 75 procent wobec przychodów z analogicznego okresu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę kryzys w branży turystycznej – kłopotów z takim wskazaniem nie będzie.
Nasz gość dodał, że ZUS ponownie będzie rozpatrywał wnioski od przedsiębiorców, którzy nie otrzymali decyzji o zwolnieniu ze składek. Weryfikacja jest spowodowana nową interpretacją sformułowania „trudnej sytuacji finansowej” – będzie ona brana pod uwagę nie tylko z powodu pandemii.

Zobacz także

2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej 2020-10-15, godz. 08:32 Grzegorz Fuławka o Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku - Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza… » więcej 2020-10-14, godz. 08:39 Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt” – W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy… » więcej 2020-10-13, godz. 08:32 Dorota Piechowicz–Witoń o budżecie obywatelskim na rok 2021 - Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.opole.pl, to ważne i bezpieczne w czasie epidemii. Klikamy opcję głosuj, system pyta nas o dane i… » więcej 2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej 2020-10-11, godz. 09:01 Joanna Hassa o najnowszym projekcie językowym Mniejszości Niemieckiej - Naszym celem jest to, by członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiali swoje umiejętności językowe, pielęgnowali tradycję i kulturę - powiedziała w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***