Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała…
2020-09-28, 09:24 Autor: Witold Żurawicki

Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie

Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie
- W tej chwili jest zakaz organizowania kongresów i targów, zakaz organizowania wesołych miasteczek, parków rozrywki, wydarzeń kulturalnych – powiedziała o rygorach w powiecie głubczyckim Agnieszka Harnus z WSSE w Opolu.
To jedyny powiat w naszym regionie, który znajduje się w tak zwanej strefie czerwonej – o największym zagrożeniu epidemiologicznym. Jak wyjaśnił nasz gość: o kwalifikacji jakiegoś terenu do danej strefy decyduje Ministerstwo Zdrowia w oparciu o statystyki zachorowań i zakażeń.

Nieco mniej restrykcyjne zasady obowiązują w powiecie brzeskim, który znajduje się obecnie w strefie żółtej. Można organizować targi, wystawy, kongresy, z tym, że limit osób to 1 osoba na 4 m2 powierzchni, w wydarzeniach sportowych może brać udział do 25% publiczności, w wydarzeniach kulturalnych również może uczestniczyć do 25% publiczności, jeśli odbywa się to w budynku lub na terenie obiektu sportowego.

– Jeśli natomiast wydarzenia te odbywają się na otwartej przestrzeni, wtedy obowiązuje limit osób do 100 – wyjaśniła Agnieszka Harnus.

Z kolei powiat kluczborski jest obecnie zaznaczony na niebiesko. Tym kolorem ministerstwo oznacza powiaty, które były w strefach żółtej lub czerwonej lub zagrożone są wzrostem infekcji koronawirusa.

Według najnowszych danych w całym regionie liczba wszystkich zakażeń wzrosła do 2254, a liczba aktualnie chorych – do 444. Stąd nadal ogromna rola profilaktyki: zasłaniania ust i nosa, zachowywania odstępu, mycia i dezynfekcji rąk, wietrzenia pomieszczeń. Zwłaszcza, że wielkimi krokami nadchodzi sezon grypowy, podczas którego w przypadku zachorowania na grypę czy grypopochodne naszego organizmy są osłabione.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »