Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących…
2020-09-27, 08:35 Autor: Witold Żurawicki

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce
- Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchych.
I tak w Polsce mamy od 2 do 4 milionów osób niedosłyszących. To wszystkie Oczywiście w różnym stopniu. Jednak dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych i Języka Migowego dotyczy osób, które nie słyszą od urodzenia. A język migowy jest jedynym sposobem ich porozumiewania się. I jest wyróżnikiem tej mniejszości językowej. I tutaj szacunki mówią o 80 tysiącach Polaków, w skali świata – o około 80 milionach osób.

Osoby niesłyszące próbują uczyć się języka słyszącej większości. Jednak nawet po kilkunastu latach nauki w szkołach – nie są w stanie posługiwać się językiem słyszących. Stąd tak istotne, by słyszące społeczeństwo wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom.

Tak też stało się między innymi w roku 2011, gdy przyjęto ustawę o języku migowym i innych sposobach komunikowania się (dotyczy także na przykład niewidomych). To kierunek, który propaguje Światowa Federacja Głuchych – organizacja zrzeszająca blisko 200 organizacji narodowych. I tyle też mamy narodowych języków migowych.

Pierwszym państwem, które uznało w roku 1995 język migowy jako równy językowi fonicznemu była Uganda. To był kamień milowy, gdyż wzorem Ugandy poszły inne państwa uznając, że osoby głuche maja prawo w kontaktach z państwem liczyć na język migowy i korzystać z niego.

Zobacz także

2020-10-31, godz. 08:30 Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej - Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego… » więcej 2020-10-30, godz. 09:27 Danuta Jazłowiecka o protestach ws. aborcji i ich skutkach zarówno politycznych jak i społecznych Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej - Ja nie jestem za aborcją, bo mam świadomość, że taka decyzja pozostawia na kobiecie ślad na całe… » więcej 2020-10-29, godz. 08:56 Wiesława Błudzin o tym, jaki wpływ na wzrost zachorowań mogą mieć strajki kobiet Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - Na pewno protesty nie sprzyjają zwalczaniu pandemii, ale trzeba o to pytać… » więcej 2020-10-28, godz. 08:50 Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w… - Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry… » więcej 2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »