Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących…
2020-09-27, 08:35 Autor: Witold Żurawicki

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce
- Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchych.
I tak w Polsce mamy od 2 do 4 milionów osób niedosłyszących. To wszystkie Oczywiście w różnym stopniu. Jednak dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych i Języka Migowego dotyczy osób, które nie słyszą od urodzenia. A język migowy jest jedynym sposobem ich porozumiewania się. I jest wyróżnikiem tej mniejszości językowej. I tutaj szacunki mówią o 80 tysiącach Polaków, w skali świata – o około 80 milionach osób.

Osoby niesłyszące próbują uczyć się języka słyszącej większości. Jednak nawet po kilkunastu latach nauki w szkołach – nie są w stanie posługiwać się językiem słyszących. Stąd tak istotne, by słyszące społeczeństwo wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom.

Tak też stało się między innymi w roku 2011, gdy przyjęto ustawę o języku migowym i innych sposobach komunikowania się (dotyczy także na przykład niewidomych). To kierunek, który propaguje Światowa Federacja Głuchych – organizacja zrzeszająca blisko 200 organizacji narodowych. I tyle też mamy narodowych języków migowych.

Pierwszym państwem, które uznało w roku 1995 język migowy jako równy językowi fonicznemu była Uganda. To był kamień milowy, gdyż wzorem Ugandy poszły inne państwa uznając, że osoby głuche maja prawo w kontaktach z państwem liczyć na język migowy i korzystać z niego.

Zobacz także

2020-11-08, godz. 08:20 Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak… » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu - Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-06, godz. 08:36 Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania – To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał… » więcej 2020-11-05, godz. 09:26 Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia - Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik… » więcej 2020-11-04, godz. 10:32 Dr Witold Potwora o tym, czy polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown - Wydaje się, że gospodarka polska tego drugiego lockdownu po prostu by nie przetrzymała, wtedy wychodzilibyśmy z tego przez całe lata - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-03, godz. 09:40 Dr Bartłomiej Machnik o ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych - W przypadku sondaży warto mieć ograniczone zaufanie, bo liczby to jedno, ale ważniejsze jest obserwowanie pewnego trendu i rzeczywiście w przypadku Zjednoczonej… » więcej 2020-11-02, godz. 08:45 Łukasz Żmuda o programach pomocy dla osób z niepełnosprawnościami - Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale sytuacja w ostatnich latach zdecydowanie się poprawia, jeśli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych - mówił… » więcej 2020-11-01, godz. 08:30 Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę dostąpić świętości - W dzień 1 listopada, ale i później przez kolejne dni nasze myśli wędrują ku sprawom ostatecznym - mówił ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot… » więcej 2020-10-31, godz. 08:30 Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej - Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego… » więcej 2020-10-30, godz. 09:27 Danuta Jazłowiecka o protestach ws. aborcji i ich skutkach zarówno politycznych jak i społecznych Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej - Ja nie jestem za aborcją, bo mam świadomość, że taka decyzja pozostawia na kobiecie ślad na całe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »