Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia…
2020-09-21, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj!

Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie rekonstrukcji rządu i umowy są prowadzone przy zerowym zaufaniu do partnerów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum.
– Porozumienie między partnerami Zjednoczonej Prawicy jest najmniej prawdopodobnym scenariuszem i wydaje mi się, że dzisiejsze spotkanie kierownictwa PiS i późniejszy komunikat może dosyć mocno zmienić sytuacje na polskiej scenie politycznej – stwierdził dr Machnik.

Zdaniem naszego gościa konsekwencje mogą być niekorzystne dla Polski z punktu widzenia jej racji stanu. – Być może powstanie rząd mniejszościowy, który automatycznie nie będzie miał przewagi w sejmie i ustawy i projekty różnych rozwiązań będą trudne do przyjęcia – stwierdził dr Machnik.

Rozmawialiśmy też o medialnych, nieoficjalnych informacjach jakoby z rządu miał odejść Zbigniew Ziobro, minister Sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski.

– To bardzo prawdopodobne – ocenił dr Machnik. – Rozpocznie się duża batalia, żeby nie powiedzieć otwarta wojna z PiS. Z kolei dla Porozumienia charakterystyczne jest to, że chcą pokazać swoją koncyliacyjność – dodał nasz gość i przypomniał, że w sprawie głosowania nad tzw. ustawą futerkową większość posłów Porozumienia wstrzymała się od głosu, dwóch posłów było przeciw, a Jadwiga Emilewicz była za ustawą.

– Teraz opozycja połyka gorzką pigułę, bo gdyby się porozumiała w sprawach kadrowych i wewnętrznych 2 tygodnie po wyborach prezydenckich, teraz byłaby na całkowicie innym miejscu i miałaby szansę punktować rząd. Teraz nie widzę większego pola manewru. Opozycja powinna modlić się aby nie doszło do przyspieszonych wyborów bo w moim przekonaniu nie jest przygotowana żeby walczyć nawet z osłabionym potencjałem PiS-u – stwierdził dr Bartłomiej Machnik.

Zobacz także

2020-10-30, godz. 09:27 Danuta Jazłowiecka o protestach ws. aborcji i ich skutkach zarówno politycznych jak i społecznych Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej - Ja nie jestem za aborcją, bo mam świadomość, że taka decyzja pozostawia na kobiecie ślad na całe… » więcej 2020-10-29, godz. 08:56 Wiesława Błudzin o tym, jaki wpływ na wzrost zachorowań mogą mieć strajki kobiet Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - Na pewno protesty nie sprzyjają zwalczaniu pandemii, ale trzeba o to pytać… » więcej 2020-10-28, godz. 08:50 Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w… - Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry… » więcej 2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »