Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia…
2020-09-21, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj!

Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie rekonstrukcji rządu i umowy są prowadzone przy zerowym zaufaniu do partnerów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum.
– Porozumienie między partnerami Zjednoczonej Prawicy jest najmniej prawdopodobnym scenariuszem i wydaje mi się, że dzisiejsze spotkanie kierownictwa PiS i późniejszy komunikat może dosyć mocno zmienić sytuacje na polskiej scenie politycznej – stwierdził dr Machnik.

Zdaniem naszego gościa konsekwencje mogą być niekorzystne dla Polski z punktu widzenia jej racji stanu. – Być może powstanie rząd mniejszościowy, który automatycznie nie będzie miał przewagi w sejmie i ustawy i projekty różnych rozwiązań będą trudne do przyjęcia – stwierdził dr Machnik.

Rozmawialiśmy też o medialnych, nieoficjalnych informacjach jakoby z rządu miał odejść Zbigniew Ziobro, minister Sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski.

– To bardzo prawdopodobne – ocenił dr Machnik. – Rozpocznie się duża batalia, żeby nie powiedzieć otwarta wojna z PiS. Z kolei dla Porozumienia charakterystyczne jest to, że chcą pokazać swoją koncyliacyjność – dodał nasz gość i przypomniał, że w sprawie głosowania nad tzw. ustawą futerkową większość posłów Porozumienia wstrzymała się od głosu, dwóch posłów było przeciw, a Jadwiga Emilewicz była za ustawą.

– Teraz opozycja połyka gorzką pigułę, bo gdyby się porozumiała w sprawach kadrowych i wewnętrznych 2 tygodnie po wyborach prezydenckich, teraz byłaby na całkowicie innym miejscu i miałaby szansę punktować rząd. Teraz nie widzę większego pola manewru. Opozycja powinna modlić się aby nie doszło do przyspieszonych wyborów bo w moim przekonaniu nie jest przygotowana żeby walczyć nawet z osłabionym potencjałem PiS-u – stwierdził dr Bartłomiej Machnik.

Zobacz także

2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej 2020-10-15, godz. 08:32 Grzegorz Fuławka o Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku - Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza… » więcej 2020-10-14, godz. 08:39 Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt” – W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy… » więcej 2020-10-13, godz. 08:32 Dorota Piechowicz–Witoń o budżecie obywatelskim na rok 2021 - Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.opole.pl, to ważne i bezpieczne w czasie epidemii. Klikamy opcję głosuj, system pyta nas o dane i… » więcej 2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej 2020-10-11, godz. 09:01 Joanna Hassa o najnowszym projekcie językowym Mniejszości Niemieckiej - Naszym celem jest to, by członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiali swoje umiejętności językowe, pielęgnowali tradycję i kulturę - powiedziała w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***