Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk…
2020-09-19, 08:15 Autor: Witold Żurawicki

Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury

Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury
Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem i ekologiem Grzegorzem Olosiem.
- Jedną z głównych przyczyn, dla których ubywa nam gatunków flory u fauny, oprócz zmian klimatycznych to jest właśnie utrata siedlisk – wyjaśnił biolog i ekolog Grzegorz Oloś.

Gdy nie ma siedlisk – gatunki flory i fauny po prostu nie mają gdzie żyć. Dla przykładu: od kiedy człowiek przerzucił się z gospodarki wędrowno-zbierackiej i przerzucił się na gospodarkę rolną – wykarczował połowę lasów. Lasów mamy mało jak nigdy wcześniej.
W Polsce i owszem, mamy sporą lesistość, ale wzrasta ona kosztem nieużytków. Poza tym nowo nasadzone lasy, jakie dzisiaj tworzymy, a las bliski temu, co było kiedyś – to dwa inne światy.

-Jest nas po prostu bardzo dużo, każdy z nas potrzebuje przestrzeni – powiedział o destrukcyjnej działalności człowieka Grzegorz Oloś.
I w efekcie – w pogoni także za żywnością – niszczymy środowisko, spychamy zwierzęta na tereny, na których one mają problemy z przetrwaniem. Degradacja środowiska także powoduje wymieranie różnych gatunków. Co więcej – także takich, jakich nie zdołaliśmy jeszcze poznać. Na przykład w lasach Amazonii. Ale także w Polsce, bo przecież nie ma już choćby tarpana.

Zobacz także

2020-11-01, godz. 08:30 Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę dostąpić świętości - W dzień 1 listopada, ale i później przez kolejne dni nasze myśli wędrują ku sprawom ostatecznym - mówił ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot… » więcej 2020-10-31, godz. 08:30 Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej - Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego… » więcej 2020-10-30, godz. 09:27 Danuta Jazłowiecka o protestach ws. aborcji i ich skutkach zarówno politycznych jak i społecznych Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej - Ja nie jestem za aborcją, bo mam świadomość, że taka decyzja pozostawia na kobiecie ślad na całe… » więcej 2020-10-29, godz. 08:56 Wiesława Błudzin o tym, jaki wpływ na wzrost zachorowań mogą mieć strajki kobiet Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - Na pewno protesty nie sprzyjają zwalczaniu pandemii, ale trzeba o to pytać… » więcej 2020-10-28, godz. 08:50 Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w… - Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry… » więcej 2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »