Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk…
2020-09-19, 08:15 Autor: Witold Żurawicki

Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury

Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury
Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem i ekologiem Grzegorzem Olosiem.
- Jedną z głównych przyczyn, dla których ubywa nam gatunków flory u fauny, oprócz zmian klimatycznych to jest właśnie utrata siedlisk – wyjaśnił biolog i ekolog Grzegorz Oloś.

Gdy nie ma siedlisk – gatunki flory i fauny po prostu nie mają gdzie żyć. Dla przykładu: od kiedy człowiek przerzucił się z gospodarki wędrowno-zbierackiej i przerzucił się na gospodarkę rolną – wykarczował połowę lasów. Lasów mamy mało jak nigdy wcześniej.
W Polsce i owszem, mamy sporą lesistość, ale wzrasta ona kosztem nieużytków. Poza tym nowo nasadzone lasy, jakie dzisiaj tworzymy, a las bliski temu, co było kiedyś – to dwa inne światy.

-Jest nas po prostu bardzo dużo, każdy z nas potrzebuje przestrzeni – powiedział o destrukcyjnej działalności człowieka Grzegorz Oloś.
I w efekcie – w pogoni także za żywnością – niszczymy środowisko, spychamy zwierzęta na tereny, na których one mają problemy z przetrwaniem. Degradacja środowiska także powoduje wymieranie różnych gatunków. Co więcej – także takich, jakich nie zdołaliśmy jeszcze poznać. Na przykład w lasach Amazonii. Ale także w Polsce, bo przecież nie ma już choćby tarpana.

Zobacz także

2020-10-09, godz. 09:17 Arkadiusz Wiśniewski o inwestycjach, które przesądziły o sukcesie stolicy regionu – To wielkie wyróżnienie, że miasto Opole zajęło pierwsze miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017-2019. To ciężka praca całej rzeszy… » więcej 2020-10-08, godz. 11:00 Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii - Mamy 2 tys. nowych studentów, w tym 1400 na studiach stacjonarnych i 600 na niestacjonarnych. To są studenci z Opola, Kędzierzyna Koźla, w ogóle z województwa… » więcej 2020-10-07, godz. 08:42 Dr Bartłomiej Machnik o zaprzysiężeniu rządu – Chyba każdy cieszy się, że ten cały proces – czy też "telenowelę" – mamy za sobą, ale chyba nikt nie cieszy się z tego, co przed nami. Tu już… » więcej 2020-10-06, godz. 08:48 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf - Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała… » więcej 2020-10-05, godz. 08:49 Marcin Ociepa o nowej umowie koalicyjnej i nowym rządzie premiera Morawieckiego – Jest kilka ważnych czynników – mówił w porannej rozmowie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej pytany o powodu odchudzenia rządu. – Po pierwsze… » więcej 2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej 2020-10-02, godz. 10:33 Tomasz Kaliszan o polityce senioralnej - Propozycja "Fachowiec dla seniora" to realizacja naszego programu wyborczego i przekładamy go teraz. Uważamy, że to jest dobry czas, aby wspomóc naszych… » więcej 2020-10-01, godz. 09:43 Jarosław Kończyło o funkcjonowaniu szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu Koronawirus nie odpuszcza, w kraju rośnie liczba zakażeń, a Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia w czerwonych strefach. W porannej rozmowie… » więcej 2020-09-30, godz. 08:34 Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Arme… - Te kawałki ziemi mają nieraz istotne znacznie – powiedział o wojnie o Górny Karabach dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***