Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty…
2020-09-13, 08:35 Autor: Witold Żurawicki

Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły

Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły
– Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka.
Motywy są bardzo zindywidualizowane. Zadaniem rodziców jest dotarcie do dziecka i dokładnie rozpoznanie, dlaczego do tej sytuacji dochodzi.

Nasz gość podkreślił, że w związku z pandemicznymi ograniczeniami w poruszaniu się po szkole, obowiązkowi noszenia maseczek itp. zaburzeniu uległy relacje między uczniami. Brak kontaktu w formie sprzed pandemii – może wywołać niechęć do pójścia do szkoły.

Inna sprawa, że młodszym dzieciom trudno wytłumaczyć uwarunkowania pandemii. A widok ludzi w maskach, niemożność bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami może powodować strach. Niektórym dzieciom z kolei pobyt w domach spodobał się szczególnie z prozaicznego powodu: w tym czasie znacznie więcej kontaktują się z rodzicami.

– To jest kwestia rozmowy i ciągłego tłumaczenia – określiła Anna Tarka sposób na oderwanie dzieci od telewizora, komputera czy konsoli z grami.

Apelowała: dajmy dzieciom możliwość pójścia na boisko, na podwórko. Każdy ruch fizyczny, przy którym dodatkowo nawiązują kolejne relacje rówieśnicze – jest bezcenny.

Zobacz także

2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej 2020-10-11, godz. 09:01 Joanna Hassa o najnowszym projekcie językowym Mniejszości Niemieckiej - Naszym celem jest to, by członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiali swoje umiejętności językowe, pielęgnowali tradycję i kulturę - powiedziała w… » więcej 2020-10-10, godz. 08:20 Anna Tarka o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego - Przede wszystkim bardzo się cieszę, że w ogóle rozmawiamy o zdrowiu psychicznym, że ludzie zaczynają się skupiać na sobie, na tym co się dzieje dookoła… » więcej 2020-10-09, godz. 09:17 Arkadiusz Wiśniewski o inwestycjach, które przesądziły o sukcesie stolicy regionu – To wielkie wyróżnienie, że miasto Opole zajęło pierwsze miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017-2019. To ciężka praca całej rzeszy… » więcej 2020-10-08, godz. 11:00 Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii - Mamy 2 tys. nowych studentów, w tym 1400 na studiach stacjonarnych i 600 na niestacjonarnych. To są studenci z Opola, Kędzierzyna Koźla, w ogóle z województwa… » więcej 2020-10-07, godz. 08:42 Dr Bartłomiej Machnik o zaprzysiężeniu rządu – Chyba każdy cieszy się, że ten cały proces – czy też "telenowelę" – mamy za sobą, ale chyba nikt nie cieszy się z tego, co przed nami. Tu już… » więcej 2020-10-06, godz. 08:48 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf - Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała… » więcej 2020-10-05, godz. 08:49 Marcin Ociepa o nowej umowie koalicyjnej i nowym rządzie premiera Morawieckiego – Jest kilka ważnych czynników – mówił w porannej rozmowie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej pytany o powodu odchudzenia rządu. – Po pierwsze… » więcej 2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***