Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej…
2020-09-06, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce

Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce
- W najbliższych latach w Unii Europejskiej potrzebnych będzie około 500 tysięcy fachowców od obsługi dronów - przyznał dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej.
Nie tylko od sterowania dronami, ale też od obsługi, serwisu. Kwestia najbliższej przyszłości to choćby szereg zadań z geodezji, logistyki, obsługi sieci energetycznych – nikt nie będzie wchodził na słupy, sprawę załatwi zaprogramowany i dobrze obsłużony dron. Podobnie będzie na przykład z dystrybucją paczek pocztowych. Dalsza perspektywa to choćby drony - taksówki powietrzne.

Rzecz jasna istnieją już aplikacje umożliwiające śledzenie pogody jak również pokazujące na przykład strefy, w których wolno nam latać. Aby nie doszło choćby do kolizji ze śmigłowcami LPR. Tak więc oprzyrządowanie elektroniczne do obsługi tych maszyn istnieje. Inna sprawa to oczywiście nabycie uprawnień. Nasz gość zachęca do skorzystania z różnych kursów i szkoleń. Ale samokształcenie nie dotyczy tylko możliwości podjęcia pracy przy obsłudze dronów.

Automatyzacja wdziera się do wszystkich dziedzin życia społecznego i gospodarczego. I wszędzie przynosi rewolucyjne zmiany. W Chinach na przykład w kopalniach węgla stosuje się bardzo nowoczesne maszyny, które same „fedrują”. Obsługują je górnicy, którzy nie zjeżdżają do sztolni, ale siedzą za pulpitami komputerowymi.

Puenta: już jutro na nic zdadzą się proste umiejętności wykorzystujące w znacznej mierze siłę mięśni, bo zastąpią nas maszyny. Ale ktoś te maszyny musi zaprogramować i obsługiwać. Warto się szkolić.

Zobacz także

2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej 2020-10-11, godz. 09:01 Joanna Hassa o najnowszym projekcie językowym Mniejszości Niemieckiej - Naszym celem jest to, by członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiali swoje umiejętności językowe, pielęgnowali tradycję i kulturę - powiedziała w… » więcej 2020-10-10, godz. 08:20 Anna Tarka o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego - Przede wszystkim bardzo się cieszę, że w ogóle rozmawiamy o zdrowiu psychicznym, że ludzie zaczynają się skupiać na sobie, na tym co się dzieje dookoła… » więcej 2020-10-09, godz. 09:17 Arkadiusz Wiśniewski o inwestycjach, które przesądziły o sukcesie stolicy regionu – To wielkie wyróżnienie, że miasto Opole zajęło pierwsze miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017-2019. To ciężka praca całej rzeszy… » więcej 2020-10-08, godz. 11:00 Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii - Mamy 2 tys. nowych studentów, w tym 1400 na studiach stacjonarnych i 600 na niestacjonarnych. To są studenci z Opola, Kędzierzyna Koźla, w ogóle z województwa… » więcej 2020-10-07, godz. 08:42 Dr Bartłomiej Machnik o zaprzysiężeniu rządu – Chyba każdy cieszy się, że ten cały proces – czy też "telenowelę" – mamy za sobą, ale chyba nikt nie cieszy się z tego, co przed nami. Tu już… » więcej 2020-10-06, godz. 08:48 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf - Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała… » więcej 2020-10-05, godz. 08:49 Marcin Ociepa o nowej umowie koalicyjnej i nowym rządzie premiera Morawieckiego – Jest kilka ważnych czynników – mówił w porannej rozmowie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej pytany o powodu odchudzenia rządu. – Po pierwsze… » więcej 2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***