Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
2020-09-01, 08:24 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
- To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina jego bombardowania czyli 4.40. Z tego by wynikało, że Wieluń był pierwszym miejscem, w którym rozpoczęła się wojna, natomiast dzisiaj badania historyków pokazują, że to chyba jednak Westerplatte dzierży tę palmę pierwszeństwa. Z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.
- Część historyków twierdzi, że faktycznie to był Wieluń i godzina 4.40, inni że było to nieco później, ale z całą pewnością dla opolan Wieluń jest bardzo ważny. To z Polskiej Nowej Wsi startowały samoloty, które zbombardowały Wieluń. Na Opolszczyźnie było kilka takich miejsc z których startowały samoloty, by bombardować właściwie cały pas graniczny. Tutaj też znajdowało się dowództwo tej grupy lotniczej, która latała nad Polską – dodał dr Kuświk.

Dlaczego niemieccy lotnicy zaatakowali bezbronny Wieluń, który nie był wtedy miastem strategicznym, nie było tam wojsk i nie posiadał obrony przeciwlotniczej?

- Niemieccy historycy mówią, że to była tragiczna pomyłka, bo wywiad niemiecki głosił, że znajduje się tam polskie dowództwo. Wiemy, że 31 sierpnia przez Wieluń przechodziły przemarsze wojska i to właściwie tyle. Wiemy też, że w późniejszej fazie ataku niemieckiego nieopodal Wielunia doszło do bojów polsko-niemieckich, natomiast z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym. To był przykład terrorystycznego nalotu na niebroniony cel cywilny. Prokuratorzy łódzkiego IPN-u i ich śledztwo właściwie wskazują na dowody na zabójstwo mieszkańców Wielunia – podkreślił nasz gość.

Dodajmy, że pierwsze bomby spadły na szpital Wszystkich Świętych w Wieluniu, który był oznakowany i widoczny z góry. – Po Wieluniu zaczęto sceptycznie patrzeć na oznakowanie szpitalu. W późniejszych fazach walk oznakowane szpitale były właściwie pierwszymi celami ataku – dodał dr Kuświk.

W 1939 roku w Opolu mieścił się Konsulat Generalny RP i to był jedyny skrawek polskiej ziemi na Opolszczyźnie. Pierwszego września wkroczyło do niego gestapo, przejęło budynek i aresztowało ostatnich nieewakuowanych jeszcze do kraju pracowników.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »