Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności…
2020-08-27, 08:58 Autor: Joanna Matlak

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina
Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina

- Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę po śmierci naszego taty - mówiły w porannej rozmowie Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina, założyciela opolskiej Solidarności. W porannej rozmowie poruszyliśmy temat obchodów 40 -lecia porozumień sierpniowych w Opolu, w które fundacja aktywnie się włączyła.
Roman Kirstein był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL i uczestnikiem protestów w sierpniu 1980 roku. Był też przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności ” w Opolu, a także wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsk Opolski. W ostatnich latach aktywnie zabiegał o powstanie miejsca upamiętniającego wydarzenia i ludzi opolskiej Solidarności. Zmarł nagle rok temu w kwietniu i nie doczekał otwarcia Izy Pamięci Solidarności w Opolu, która znajduje się przy ul. Damrota w Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Fundację stworzyła trójka jego dzieci: Piotr Kirstein, Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka.
– Nasza fundacja rozpoczęła działalność, kiedy nasz tato trochę nas zostawił z projektem, który był na ukończeniu, ale wymagał pewnego dopięcia. I to właśnie była Izba Pamięci Solidarności w Opolu. To jest i będzie nasze główne zadanie. Chcemy mocno rozpromować to miejsce, jesteśmy z niego dumni jako opolanie, dlatego, że jest to piękna, interaktywna wystawa opowiadająca współczesną historię lat 80. i tego co się działo w Opolu – mówiła Iwona Kirstein, prezes fundacji.

Fundacja prowadzi m.in. akcję społeczną „Mój postulat 2020”. Każdy opolanin może nagrać film w którym przedstawi swój postulat, który będzie najważniejszy dla środowiska, miasta czy też kraju – opowiadały córki Romana Kirsteina.

- Chcemy aktywizować, dawać przestrzeń opolanom, aby mogli sformułować takie postulaty po 40 latach, które wysunęliby jako społeczeństwo, aby żyło nam się lepiej – mówiła Agnieszka Rybka, wiceprezes fundacji.

Postulaty mieszkańców zostaną przedstawione 31 sierpnia na Moście Groszowym, gdzie o godzinie 9.00 otwarta zostanie instalacja miejska.

Na portalach społecznościowych fundacji oraz Izby Pamięci Solidarności publikowane są od 14 sierpnia kartki z kalendarza, które opisują kolejne dni strajku sprzed 40 lat.

Zobacz także

2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej 2020-10-02, godz. 10:33 Tomasz Kaliszan o polityce senioralnej - Propozycja "Fachowiec dla seniora" to realizacja naszego programu wyborczego i przekładamy go teraz. Uważamy, że to jest dobry czas, aby wspomóc naszych… » więcej 2020-10-01, godz. 09:43 Jarosław Kończyło o funkcjonowaniu szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu Koronawirus nie odpuszcza, w kraju rośnie liczba zakażeń, a Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia w czerwonych strefach. W porannej rozmowie… » więcej 2020-09-30, godz. 08:34 Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Arme… - Te kawałki ziemi mają nieraz istotne znacznie – powiedział o wojnie o Górny Karabach dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej… » więcej 2020-09-29, godz. 08:47 Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych - W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams… » więcej 2020-09-28, godz. 09:24 Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie - W tej chwili jest zakaz organizowania kongresów i targów, zakaz organizowania wesołych miasteczek, parków rozrywki, wydarzeń kulturalnych – powiedziała… » więcej 2020-09-27, godz. 08:35 Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce - Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchy… » więcej 2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***