Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili…
2020-08-22, 09:02 Autor: Joanna Matlak

Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów

Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów
Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik.
Jak wytłumaczył nasz gość: człowiek może zdjąć ubranie, zwierzęta takiej możliwości nie mają. Ale czasami psy tracą sierść. Ludzie narzekają, że w domach pojawia się mnóstwo włosów. Zamiast narzekać – szczotkujmy swoje czworonogi. Pomóżmy im pozbyć się części sierści, gdyż w ten sposób także chronią się przed temperaturami.

Psy potrafią podejść do człowieka, otrzeć się, poprosić o pomoc. Kot ma inny charakter - stroni od człowieka. Ale w przypadku dyszenia (u psa to naturalny sposób ochłody) kota to widoczna oznaka albo cierpienia, albo sporej dawki stresu.

Pamiętajmy przede wszystkim, by w upały naszym czworonogom nie zabrakło świeżej wody. Powinna być chłodna, znacznie chłodniejsza od temperatury otoczenia, ale nie powinna być mocno zimna. I przede wszystkim musi być pozbawiona wszelkich zabrudzeń.

Ponadto w upały starajmy się legowiska, budy czy kojce usytuować w miejscach zacienionych. Pamiętajmy, że psy nie mają gruczołów potowych, więc nie dysponują takim narzędziem ochłody. Nasz gość podał, że w tym roku już sześć razy ratował psy cierpiące na porażenie termiczne.
Stanisław Firlik "W cztery oczy" (22.08.2020)

Zobacz także

2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej 2020-09-09, godz. 11:15 Szymon Ogłaza o tym, dlaczego radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę – Mam nadzieję, że rozsądek jednak zwycięży, radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę. To jest strata czasu dla sejmiku – mówił w porannej rozmowie… » więcej 2020-09-08, godz. 08:56 Tomasz Gabor o marszałku województwa i wizerunku urzędu - Matematycznie licząc niekoniecznie się uda, bo jest nas 10 radnych, ale liczymy na szable 20 radnych z koalicji rządzącej. Myślę, że dla dobra sprawy… » więcej 2020-09-07, godz. 07:50 Roman Kolek o przepisach i strategii opolskich szpitali na walkę z koronawirusem - Jest bezpiecznie, bo szpitale zaopatrzyły się dzięki własnym środkom ale i pieniądzom europejskim - mówił w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***