Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili…
2020-08-22, 09:02 Autor: Joanna Matlak

Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów

Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów
Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik.
Jak wytłumaczył nasz gość: człowiek może zdjąć ubranie, zwierzęta takiej możliwości nie mają. Ale czasami psy tracą sierść. Ludzie narzekają, że w domach pojawia się mnóstwo włosów. Zamiast narzekać – szczotkujmy swoje czworonogi. Pomóżmy im pozbyć się części sierści, gdyż w ten sposób także chronią się przed temperaturami.

Psy potrafią podejść do człowieka, otrzeć się, poprosić o pomoc. Kot ma inny charakter - stroni od człowieka. Ale w przypadku dyszenia (u psa to naturalny sposób ochłody) kota to widoczna oznaka albo cierpienia, albo sporej dawki stresu.

Pamiętajmy przede wszystkim, by w upały naszym czworonogom nie zabrakło świeżej wody. Powinna być chłodna, znacznie chłodniejsza od temperatury otoczenia, ale nie powinna być mocno zimna. I przede wszystkim musi być pozbawiona wszelkich zabrudzeń.

Ponadto w upały starajmy się legowiska, budy czy kojce usytuować w miejscach zacienionych. Pamiętajmy, że psy nie mają gruczołów potowych, więc nie dysponują takim narzędziem ochłody. Nasz gość podał, że w tym roku już sześć razy ratował psy cierpiące na porażenie termiczne.
Stanisław Firlik "W cztery oczy" (22.08.2020)

Zobacz także

2020-09-27, godz. 08:35 Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce - Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchy… » więcej 2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***