Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji…
2020-08-14, 09:45 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]

- Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie przy władzy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa i opolski poseł Porozumienia pytany o zapowiedź białoruskiego MSW dotyczącą wypuszczenia wszystkich zatrzymanych podczas antyrządowych demonstracji na Białorusi.


Nasz gość zwrócił uwagę na sekwencję zdarzeń, która jego zdaniem jest dość przewidywalna. – Najpierw eskalacja przemocy, pokazanie kto tu rządzi, zastraszenie społeczeństwa i okazanie łaski. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie – mówił wiceminister Ociepa.

Marcin Ociepa mówił, że celem Łukaszenki jest pozostanie przy władzy i on, póki co, swój cel osiąga. – W jego interesie jest powrót do spokoju, powrót do status quo – dodał. – Na pewno zależy nam aby to Białorusini byli gospodarzami swojego państwa i Łukaszenka, który się odgraża i oskarża Polskę o inspirację jest błędzie, bo my w ogóle nie jesteśmy zaangażowani w animowanie tych protestów. Nie jesteśmy architektami tego sprzeciwu, dlatego, że jego autorami są Białorusini, którzy stracili cierpliwość do dyktatora, który nimi rządzi.

- Łukaszenka musi pogodzić się z jedną rzeczą: Polska zawsze będzie interesować się Białorusią, bo traktujemy Białorusinów jak braci i siostry – dodał.

Naszego gościa pytaliśmy też o kontrolę poselską Janusza Kowalskiego i Katarzyny Czochary w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jeśli marszałek Buła nie ma się czego obawiać, to powinien się cieszyć, że są kontrole bo ma możliwość pokazać w sposób transparentny swoją działalność, uzasadnić decyzje, pokazać szerszy kontekst – stwierdził Ociepa, który przypomnijmy był przez kilka miesięcy radnym sejmiku.

- Zachęcam do wyboru nowego zarządu województwa w konsensusie wszystkich opcji politycznych, bo nie chodzi o to, żeby jakąś opcję odstawiać na bok. My potrzebujemy zarządu zgody regionalnej. Gorąco apeluję by nie tracić czasu tylko spróbować zmienić większość w sejmiku – mówił nasz gość i przypomniał.

Zobacz także

2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej 2020-09-09, godz. 11:15 Szymon Ogłaza o tym, dlaczego radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę – Mam nadzieję, że rozsądek jednak zwycięży, radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę. To jest strata czasu dla sejmiku – mówił w porannej rozmowie… » więcej 2020-09-08, godz. 08:56 Tomasz Gabor o marszałku województwa i wizerunku urzędu - Matematycznie licząc niekoniecznie się uda, bo jest nas 10 radnych, ale liczymy na szable 20 radnych z koalicji rządzącej. Myślę, że dla dobra sprawy… » więcej 2020-09-07, godz. 07:50 Roman Kolek o przepisach i strategii opolskich szpitali na walkę z koronawirusem - Jest bezpiecznie, bo szpitale zaopatrzyły się dzięki własnym środkom ale i pieniądzom europejskim - mówił w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek… » więcej 2020-09-06, godz. 08:20 Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce - W najbliższych latach w Unii Europejskiej potrzebnych będzie około 500 tysięcy fachowców od obsługi dronów - przyznał dr Rafał Parvi, ekonomista z… » więcej 2020-09-05, godz. 08:20 Ksiądz Arnold Drechsler o dobroczynności i o tym, jak mądrze pomagać potrzebującym - Dobroczynność oznacza dobro czynić – powiedział ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2020-09-04, godz. 08:52 Mateusz Magdziarz o jesiennej ramówce TVP3 Opole - Telewizja się zmieniła, ten dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej to standardowy dostęp, ale jesteśmy też dostępni w internecie, jest strona internetowa… » więcej 2020-09-03, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opiekuńczym - Między marcem a lipcem, kiedy rodzice uznali, że nie będą posyłać dziecka do szkoły, mimo tego, że szkoła funkcjonuje, to mogli o taki zasiłek wystąpił… » więcej 2020-09-02, godz. 09:26 Michał Siek o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w szkołach oraz o lekcjach w dobie pandemii - Pewnie będą sytuacje że gdzieś uczniowie będą zakażeni, ale nie ma co popadać w jakąś panikę – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-09-01, godz. 08:24 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej - To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***